Mezi vodáky je oblíbená, teď začínají Divokou Orlici objevovat i běžní turisté

Turisté začínají objevovat řeku Divokou Orlici jako místo, kde si mohou zpestřit své zážitky. Přesto, že má v názvu „Divoká", je snadné se po ní plavit, ale jen po dolním toku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Splouvání Orlice | Foto: Jiří Fremuth

Andrea a Klára nasedly v roli vodáků do loďky poprvé. Řeku chtějí sjet ze Záměle do Týniště nad Orlicí. Zkušenosti mají pouze z rybníků. Podle majitele jednoho z vodáckých kempů u této řeky Libora Borůvky se ale bát nemusejí.

„Běžný turista může nasednout v Záměli a pokračovat až na soutok a pak po spojení třeba až na soutok s Labem.“

Znamená to, že vody není ani moc, ani málo a začátečník by měl tuto trasu bez problémů zvládnout. Těžší úseky jsou v horním toku řeky. Ta do Čech vtéká v Orlickém Záhoří přes Zemskou bránu. Lepší je proplouvat ji v době, kdy je nižší stav vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Divokou Orlici se s mikrofonem vypravila Kristýna Štanderová

„Ve vyšším vodním stavu je to obtížnost vodácká až VV 4, 4+. Když je normální vodní stav, což je teď, tak bychom to mohli kvalifikovat VV 2+, VV3+. Takové zajímavé vodácké místo. Pak až do Klášterce je takové peřejnaté údolí proložené balvany,“ popisuje Borůvka.

Potom už Orlice vtéká do Klášterce nad Orlicí a přehrady Pastviny. Ten, kdo není zkušený vodák, by měl tedy vyjet ze Záměle. Na soutok Tiché a Divoké Orlice do Albrechtic je to zhruba 20 kilometrů. Na trase jsou 3 jezy, kdy je třeba loďky přenést.

„V Doudlebách je velmi nebezpečný, který se přenáší vlevo, kolmý. Další jez Kostelec nad Orlicí. Další je pak v Albrechticích nad Orlicí, tam je velké vodní dílo, elektrárna, kde se buď končí a to těsně před česly vlevo, a kdo pokračuje dál do Týniště, tak přenáší vpravo,“ vysvětluje Borůvka.

Andrea s Klárou tedy budou přenášet loď třikrát, pokud dojedou až do plánovaného cíle. Za jeden den by to měly stihnout, pokud se nebudou nikde zdržovat.

Podle vodáka Libora Borůvky mohou Divokou Orlici sjíždět s rodiči také jejich malé děti. Výjimkou prý nejsou ani dvouleté. Vždy ale záleží na zkušenostech dospělých.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme