Mikulovští jeskyňáři veřejnosti zpřístupní nové podzemní prostory

Správa jeskyní na Turoldu v Mikulově dnes pro návštěvníky znovu otevře jednu z největších atrakcí - Jezerní dóm. Jde o nejníže položenou část jeskyně, ve které je jezírko se smaragdově zbarvenou vodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeskyně v Mikulově Na Turoldu | Foto: mikulov.cz

Speleologové chystali zpřístupnění možná nejhezčí části jeskyně několik let. Postavili složité schodiště a pod hladinu jezírka umístili osvětlení, které umocní dojem z prohlídky. Právě spodní voda je příčinou, proč je Jezerní dóm i pro jeskyňáře přístupný jen výjimečně, vysvětluje vedoucí Správy jeskyní Jiří Kolařík:

„Je to takový zvláštní jev. Pokud je venku dva roky sucho, my tady máme plno vody. Pokud venku prší, dva roky vodu nemáme. Je to spodní voda. Pár odborníků se pokoušelo přijít na kloub tomu, odkud se voda bere a kam mizí. Jedna z teorií je, že jezírek je víc a tvoří přepusť nádrží.“

Například loni byl Jezerní dóm otevřen jen jeden měsíc. Kromě jezírka zaujme také zachovalou krápníkovou výzdobou, která v jiných částech jeskyně vinou vandalů chybí.


Zvětšit mapu

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme