Miliony korun dluží neplatiči náchodským vodovodům a kanalizacím

Náchodské vodovody a kanalizace neustále řeší problém s neplatiči. Ti společnosti dluží už několik milionů korun. Některé pohledávky jsou jen těžko vymahatelné, jiné musí společnost odepsat jako ztrátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tekoucí voda

tekoucí voda | Foto: Jan Rosenauer

Největší problémy jsou s takzvanými dlouhodobými neplatiči. To jsou ti, kteří podle provozního náměstka vodáren Karla Vaňka dluží za vodu déle než rok:

„Jsou tam i firmy v konkurzu, kde je velký problém se k penězům už někdy dostat. Dlouhodobé pohledávky dělají zhruba 11 procent všech našich pohledávek, asi 2,5 milionu korun."

Proti dlužníkům, kteří nezaplatili kratší dobu, existuje jediná možná obrana. Pokud odběratel nezaplatí, dostane po čase upomínku s tím, že pokud v dalším termínu neuhradí dluh, společnost mu přeruší dodávku vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech náchodských vodáren a kanalizací natáčela redaktorka Kristýna Štanderová

„Pokud nezaplatí, tak potom k tomu uzavření přípojky a ukončení dodávky vody dojde," říká Vaněk.

V případě, že poté zaplatí, voda opět poteče během několika dnů.

Společnost se ale nepotýká jen s neplatiči vodného a stočného. Okrádají ji také zloději vody. Vymysleli už spoustu možností, jak získat vodu zadarmo.

„Třeba v případech, kdy dojde k uzavření přípojky kvůli neplacení. Pak je nutné občas zkontrolovat, jestli přípojka je stále uzavřena, protože odběratel neplatič je v mnoha případech schopen si tu vodu samovolně otevřít a odebírat vodu, aniž k tomu má náš souhlas nebo aniž je voda měřena,“ vysvětluje Vaněk.

Pokud kontrola zjistí takové připojení k dodávkám vody, obrací se VAK ihned na policii a podává trestní oznámení pro krádež vody nebo manipulaci s veřejným vodovodem.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme