Milník v Olomouci připomene, kam až postoupily římské legie

Na místě někdejšího římského tábora v Olomouci-Neředíně stojí ode dneška antický milník. V nejseverněji položeném vojenském ležení sídlily v době markomanských válek stovky Římanů. Kolemjdoucí na ně upozorní i nedaleká autobusová zastávka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomouc | Foto: Aleš Spurný

Expozice odkryje souvislosti nálezu římského tábora v Olomouci-Neředíně. Vznikl v letech 179 až 180, zabíral pravděpodobně několik hektarů a jde prý o opravdový unikát.

„Je to záležitost výjimečná, protože se noha římského vojáka dotkla naší půdy 200 kilometrů od římského limitu, což tedy je opravdu nejsevernější bod, který nikdo z nás ještě před deseti lety vůbec nemohl tušit,“ vysvětluje archeolog Jaroslav Peška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Blanka Mazalová se zajímala o nový milník v Olomouci

První částí expozice je replika římského milníku na zvýšeném podkladu. Sloup stojí na travnaté ploše vedle parkoviště u hřbitova.

Díky nejmodernějším technologiím zpracování betonu je na něm unikátní reliéf s motivem antických bojovníků a latinský a český nápis. Milník uvádí také vzdálenosti do míst, která byla pro Římany klíčová – jde například o dnešní Vídeň nebo Trenčín a samozřejmě Řím.

Další část expozice má podobu grafických polepů na skleněných plochách autobusové zastávky. Ty doplňují informace k milníku.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme