Mimoňští vodáci by chtěli mít zázemí na místě staré skládky. Město ji nechá prozkoumat

Město Mimoň na Českolipsku nechá prozkoumat, co obsahuje tamní stará skládka ze 70. let. V místě by v budoucnu mohlo vyrůst zázemí pro vodáky, cyklisty i pro pěší turisty. Průzkum by měl napovědět, zda se na konci města u řeky Ploučnice může stavět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci na Ploučnici | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Na místo, o které se jedná, se lze nyní podívat pořádně svrchu, stačí se postavit na zhruba dvanáct metrů vysoký kopec, který tu vznikl z navezených odpadků.

„Tam dole by mělo být v budoucnu nějaké tábořiště, zázemí pro vodáky, takový kempík se sociálním zázemím, s občerstvením, s nějakým přístavem,“ vysvětluje Roman Šafránek ze Sportovního klubu Vydrýsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na starou skládku, na místo, kde by si chtěli vodáci vybudovat zázemí, se byl podívat i redaktor Tomáš Mařas

Skládka je tu už od 70. let minulého století. Za tu dobu zarostla stromy a keři. Pokud by se zjistilo, že není nebezpečná, místo by se dalo podle vodáků upravit.

„Nám by vyhovovalo, kdyby ta skládka odsud zmizela, nebo se z ní udělal normální prostor, který by byl obyvatelný nebo použitelný, kdyby se to nějak zrekultivovalo, trochu upravilo, aby ty deseti dvanáctimetrové stěny odpadu odtud zmizely,“ dodává další z vodáků Pavel Tajfl.

Podle starosty Mimoně Františka Kaisera (Mimoňská obroda) už vodáci udělali drobné úpravy v záplavové zóně řeky Ploučnice. Co se bývalé skládky týká, bude podle něj třeba nejdříve třeba místo prozkoumat.

„Abychom to měli pod kontrolou a věděli jsme, že tam opravdu není nic, co by mohlo ohrožovat zdraví lidí. Proto jsme přistoupili k tomu, že se do té skládky podíváme,“ říká.

Podle něj hrozí, že by se ve skládce mohly objevit třeba staré barvy. „Když tam Thonetka vyvážela piliny, tak tam možná vyvezli i pixly od barev, které používali,“ uvažuje starosta.

Podle něj zatím město o využití této plochy neuvažovalo. „Měli jsme ve městě více takových lokalit, tak jsme se přednostně starali o ně. No a teď přišla řada i na tuto lokalitu, protože tam byl zájem dělat něco pro rekreaci,“ konstatuje.

Prověření skládky by mělo začít – v závislosti na počasí – co nejdříve. Výsledky by měly být známé příští rok v létě.

Tomáš Mařas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme