Ministerstvo chce v Balkové na Plzeňsku obnovit zařízení pro běžence. Jako zálohu

Ministerstvo vnitra chce v Balkové na severním Plzeňsku obnovit zařízení pro uprchlíky před vyhoštěním. První náměstek ministra Jiří Nováček dnes na jednání v Tisu u Blatna ujistil starosty okolních obcí, že půjde o naprosto bezpečný objekt. Práci v něm najde 80 policistů a 60 civilistů. Nejprve je ale nutné sehnat 40 až 50 milionů korun na rekonstrukci areálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detenční zařízení pro běžence Balková, nedaleko obce Tis u Blatna | Foto: Andrea Strohmaierová

Příprava zařízení pro 210 uprchlíků potrvá do poloviny příštího roku. Pro náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka je největší prioritou bezpečnost.

„Je tam vysoké oplocení, jsou tam technická zařízení, je tam silná policejní posádka – 80 lidí v třísměnném provozu. Uvnitř je ještě bezpečnostní služba. Také plánujeme posílení obvodních oddělení v blízkosti této lokality,“ nastínil Nováček záměry s Balkovou po dnešním jednání se starosty sedmi okolních obcí.

Areál v Balkové je v lesích asi dva kilometry od zástavby. Postaven byl před 35 lety a jeho kapacita je zhruba 200 lidí. Budovy v současné době slouží jako školicí a výcvikové středisko pro policejní psovody.

O tom, kdy velmi přísně střežený objekt přijme první cizince, rozhodnuto není. Ministerstvo vnitra ho ale bude mít připravený jako rezervu.

„Balková je ve stádiu příprav. Mělo by to fungovat jako záloha,“ potvrdil starosta Tisu Jan Křepelka, zvolený za nezávislé.

Otevření záchytného zařízení pro uprchlíky v Balkové na severním Plzeňsku už schválila vláda. Někteří lidé mají obavy z případných útěků a také z exotických chorob, které by cizinci mohli přivézt. Bojí se i toho, že se do regionu dostanou teroristé.

Už letos na podzim se otevře uprchlické zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

ČRo, Jan Markup, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme