Ministerstvo obrany bude hledat zájemce o areál rakovnických kasáren

Rakovník od ledna nebude posádkovým městem. Tamní 152. ženijní prapor se totiž, i když ne celý, sloučí s 15. ženijním plukem v Bechyni. Vojáci odejdou po více než 80 letech a město s krokem ministerstva obrany a armády nesouhlasí. Navíc zatím není jasné, co bude s prázdným areálem kasáren.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní centrum biologické ochrany v Těchoníně

Armádní centrum biologické ochrany v Těchoníně | Zdroj: ČTK

„Nemáme jinou možnost, máme-li se vejít do rozpočtu, který nám vláda přidělila, než skutečně ty struktury maximálně zefektivnit,“ vysvětloval na začátku července náčelník generálního štábu Petr Pavel nutnost zrušení rakovnické posádky. Snižování počtu ženistů z 1500 na něco přes tisíc je důsledkem dva roky plánované reorganizace armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kasárna v Rakovníku se zajímala redaktorka Alena Rokosová

„Zrušení má určitě ekonomický i sociální dopad do života města. Tři procenta pracovních míst ubudou,“ upozorňuje starosta Zdeněk Nejdl z ODS na hlavní důvod, proč Rakovník nechce o vojáky, z nichž někteří se ve městě usadili a založili rodiny, přijít.

U 152. ženijního praporu jich je celkem 349. Podle informací z generálního štábu se zatím 129 vojáků rozhodlo zůstat u ženistů v Bechyni nebo v Olomouci. 120 dalších vojáků bude přeloženo k jiným útvarům, především ke 4. brigádě rychlého nasazení do Žatce a Jindřichova Hradce a ke 13. dělostřelecké brigádě do Jinců. Celkem 47 vojáků v armádě skončí a pro dalších 40 se ještě hledá uplatnění.

Komplikovaný proces

Budoucnost nemá jistou ani téměř 40hektarový areál kasáren, který armáda spravuje. Ministerstvo obrany už ale záležitost řeší.

„Musí být takový poměrně komplikovaný byrokratický proces, musí dojít k takzvanému vyřazení z užívání Armádou České republiky, pak musí proběhnout povinné kolečko podle zákona, kdy oslovíme všechny organizační složky státu – ministerstva, státní úřady a tak dále, zda mají zájem o bezúplatný převod,“ říká mluvčí Jan Pejšek.

Pokud o kasárna neprojeví zájem státní instituce, ministerstvo obrany je nabídne k prodeji formou výběrového řízení. Nebrání se prý ani jednání s městem, bezúplatný převod by ale byl komplikovaný.

„My bychom to mohli převést, ale pouze takzvaně ve veřejném zájmu, což pro město znamená, že to následujících deset let nesmí jakkoliv komerčně využívat. Což také leckterým městům nebo obcím brání v tom, že to chtějí. Co tam může vzniknout? Sociální byty, domov důchodců,“ vypočítává Pejšek.

Cenu stanoví posudek

Podle rakovnického starosty Zdeňka Nejdla by ovšem město o kasárna stálo jen v případě, že by je získalo bezplatně a za přijatelných podmínek.

„Já si neumím představit, co nekomerčního. Také doufám, že by nás nelimitovali v tom, že to budeme dotovat, a že třeba tou činností, která by tam byla možná, aby si to aspoň vydělalo na provoz,“ uvažuje.

„Pro nás je vize spíš taková, aby tam třeba byly nějaké chráněné dílny, nějaká menší výroba. Tam jsou i možnosti parkování, skladování nějakých věcí. Takže věřím tomu, že by se našly určité společnosti, které by ten areál třeba využily,“ dodává.

Zatím to vypadá, že ministerstvo během příštího roku nabídne kasárna k prodeji. „Složky státu, to jsou čtyři desítky úřadů a institucí. Zatím tedy nemáme žádnou indicii, že by o to někdo měl zájem. Naopak jsme zaznamenali, že se o kasárna v Rakovníku informují některé komerční subjekty,“ říká Pejšek.

Minimální cenu stanoví znalecký posudek, který ještě není zpracován. Pokud se do výběrového řízení nikdo nepřihlásí, bude vyhlášeno další kolo, ve kterém se cena o deset až patnáct procent sníží. Už se například stalo, že se kasárna původně za sto milionů korun prodala za dvacet.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme