Ministerstvo plní zadání těžebních společností, tvrdí obce dotčené těžbou

Obce ohrožené těžbou kritizují návrh surovinové politiky státu. Dokument připravilo spolu s energetickou koncepcí státu ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle kritiků umožní obnovení těžby uranu v Podještědí, prolomení dosud platných limitů těžby uhlí na severu Čech a průzkumnou těžbu v dole Frenštát v Beskydech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchová těžba uhlí u Horního Jiřetína a Černic.

Povrchová těžba uhlí u Horního Jiřetína a Černic. | Foto: Tomáš Adamec

Starosta beskydských Trojanovic Jiří Novotný se obává, že těžba uhlí by znamenala konec turistického ruchu v oblasti. Ministerstvo podle něj navíc s obcemi o připravovaných návrzích nejednalo.

„Pro značku Beskydy jako takovou, která má, myslím si, obrovskou hodnotu – možná větší než samotné uhlí – by to znamenalo naprostou katastrofu. Vadí mi, že jednáme ex post. Teď už je tak trošku za pět minut dvanáct a to už se to dělá velmi špatně,“ říká Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem nové energetické koncepce a surovinové politiky státu sledoval reportér Radiožurnálu Petr Medek

Místostarosta severočeského Horního Jiřetína Vladimír Buřt dodává, že dokumenty budou mít za následek vyvlastňování pozemků a nemožnost dalšího rozvoje dotčených obcí.

„Ministerstvo průmyslu samozřejmě nejedná s Horním Jiřetínem a nikdy nejednalo. Ministerstvo průmyslu je v područí těžebních společností a v podstatě plní jejich zadání. Nemá žádná zájem jednat s obcemi, aspoň pokud vím, tak nikdy v našem regionu s obcemi nejednalo,“ tvrdí Buřt.

Podle obcí sice nová energetická koncepce státu zahrnuje útlum těžby, zároveň ale surovinová politika počítá s další těžbou. Oba dokumenty jsou teď v připomínkovém řízení a na konci srpna je má posuzovat vláda.

V rozporu se zákonem

Nezisková organizace Ekologický právní servis tvrdí, že postup při schvalování obou dokumentů není v souladu s legislativou.

Česká republika je totiž stranou tzv. Aarhuské úmluvy. Dohoda předpokládá aktivní účast veřejnosti na procesech týkajících se životního prostředí a zohlednění připomínek, které budou v průběhu veřejné diskuze vzneseny.

„Způsob, kdy to celé proběhne v létě bez nejdůležitějších hráčů meziresortu a s účastí veřejnosti až po finálním rozhodnutí, není efektivní,“ říká Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.

Těžba hnědého uhlí u Litvínova | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt se domnívá, že ministerstvo svou vizi představilo záměrně v době prázdnin a dovolených. „Navíc oba dokumenty dalo do meziresortního projednávání tak, že na připomínky je jen několik dní,“ dodává Vladimír Buřt a ministrův postup označuje za nestandardní.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc namítá, že veřejnost dostane prostor k diskuzi v rámci posuzování dopadů na životní prostředí.

„Předtím dáváme vládě na vědomí, že tyto dokumenty existují. Problém je v tom, že musí být jasné, co bude předmětem té obrovské veřejné diskuze,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc.

Odborníci jsou proti

„Surovinová politika je v rozporu s energetickou koncepcí a našimi doporučeními,“ prohlásil Václav Pačes, vedoucí vládní expertní skupiny pro energetiku a bývalý předseda Akademie věd.

„Myslíme si, že pokud by se plnila energetická vize, prolomení těžebních limitů hnědého uhlí například v severních Čechách nebude dlouho zapotřebí. Předpokládá to však přijmout určitá opatření, která budou uhlí šetřit a využívat mnohem efektivněji,“ říká Václav Pačes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty v Ozvěnách dne byli místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt a vedoucí vládní expertní skupiny pro energetiku Václav Pačes

Případný výpadek uhelné energie by šel nahradit jadernou energií, obnovitelnými zdroji nebo plynem.

Za zbytečnou Václav Pačes považuje i těžbu černého uhlí v Beskydech. „Nyní by se mělo jednat o katalogizaci přesných podmínek, které v oblasti panují, abychom měli vše v pořádku pro případnou těžbu v budoucnu,“ domnívá se Václav Pačes.

Diskuze na webu

Veřejnost má možnost o plánech ministerstva diskutovat na webových stránkách a jejich pomocí posílat úřadům své názory. Dotčené obce se chystají upozorňovat na to, že prolomení těžebních limitů je v rozporu s programovým prohlášením vlády i koaliční smlouvou.

"V koaliční smlouvě se hovoří o zrušení vyvlastňovacích paragrafů, což schválila vláda, ale ministr Kuba nezakrytě říká, že chce paragrafy do horního zákona vrátit," zdůrazňuje Vladimír Buřt.

Premiér Petr Nečas sliboval, že těžební limity zůstanou za jeho vlády zachovány.

Pro Horní Jiřetín by jejich prolomení znamenalo likvidaci.

„V naší oblasti se v minulosti kvůli těžbě zbouralo více než sto obcí včetně velkých měst. Čtyři sta kilometrů čtverečných krajiny je převráceno vzhůru nohama, nezbylo z ní vůbec nic. Kilometry řek tečou v potrubí. To nemůže pokračovat,“ popisuje devastaci Podkrušnohoří Vladimír Buřt.

Petr Medek, Kateřina Kozmová, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme