Ministerstvo vyhlásilo část nákladového nádraží Žižkov památkou. ČD se ale odvolaly

Ministerstvo kultury v úterý vyhlásilo část nákladového nádraží Žižkov v Praze za kulturní památku. Rozhodnutí není pravomocné, protože se majitel pozemku, České dráhy, proti rozhodnutí odvolal. Rádiu Česko to potvrdil mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladové nádraží Žižkov

Nákladové nádraží Žižkov | Foto: Tomáš Adamec

O lukrativní pozemky svádějí boj památkáři a developeři. Památkáři chtějí funkcionalistickou průmyslovou stavbu, která je podle architekty Evy Dvořákové vůbec největší v Praze, opravit a zachovat pro další generace. Developeři usilují o výstavbu nových bytů.

„Mrtvá zóna je to asi právě proto, že funkce překladového nádraží skončila zhruba v roce 2002. Nicméně to bylo jedno z největších a nejprogresivnějších nádraží, která byla postavena ve 30. letech u nás. Možná to byla i světová špička,“ myslí si Eva Dvořáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o využití nákladového nádraží Žižkov ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Je jednoznačně pro to, aby se žižkovské nákladové nádraží stalo chráněnou kulturní památkou, kterou nikdo nezboří, ale naopak opraví pro další využití, stejně jako ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT Benjamin Fragner.

„Ty objekty jsou skutečně lehce využitelné, protože ke to velmi solidní železobetonová konstrukce. Kdybychom se podívali dovnitř, stropy vynášejí mohutné hřibové sloupy. Stropy mají mimořádnou únostnost,“ říká.

Objekty lze podle jeho slov využít „na všechno možné“, naopak jejich zbourání by stálo neuvěřitelné peníze.

Nádražní budovy i infrastruktura chátrají už bezmála devět let. Poslední vlak tu dělníci vyložili před osmi lety. Budovu, která obklopuje kolejiště, nyní používají obchodníci jako skladiště.

Podle dřívějších vyjádření mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského je pro ně prohlášení území kulturní technickou památkou velmi problematické. Hůře by se pak nádraží prodávalo a novému vlastníkovi měnilo na nové centrum. Proto se proti novému rozhodnutí ministerstva kultury České dráhy odvolaly.

Tématu se bude Rádio Česko věnovat ve svém středečním dopoledním bloku po 9. hodině

Michaela Vetešková, Marián Vojtek, Eva Presová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme