Ministerstvo životního prostředí schválilo rozšíření letiště ve Vodochodech

Soukromé letiště ve Vodochodech u Prahy by se zřejmě do tří let mohlo proměnit ve druhý největší dopravní terminál v zemi. Ministerstvo životního prostředí schválilo jeho výstavbu. Proti ní dlouhodobě protestují okolní obce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Vodochody - vizualizace | Foto: Penta Investements

Úřad schválil takzvanou studii EIA, podle které by letiště nemělo mít negativní vliv na okolní prostředí a život místních lidí. Podle mluvčího Matyáše Vitíka ale vedení terminálu musí ještě splnit některé podmínky.

„Vyjmenoval bych například to, že na letišti ve Vodochodech bude moci být maximálně 35 tisíc letů ročně, od půlnoci do šesti bude letiště uzavřené a budou tam smět přistávat letadla maximálně do rozpětí křídel 36 metrů,“ upřesnil Vitík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo výstavbu Letiště Vodochody. Podrobnosti přinesla redaktorka Petra Benešová a reakce na rozhodnutí zjišťovala v Líbeznicích reportérka Alena Rokosová

Stanovisko EIA je odborným podkladem pro následné územní a stavební řízení. To znamená, že se hned nezačne s výstavbou, ale musí se počkat ještě na další povolení, například od Úřadu civilního letectví.

Rozhodnutí ministerstva přivítal šéf Letiště Vodochody Martin Kačur. „Samozřejmě jsme rádi, pokud získáme kladné stanovisko, že se po x letech proces dotáhl do konce. Ale je třeba brát v potaz, že je před námi ještě docela dlouhá trasa. Ještě musíme projít územním řízením, stavebním řízením a až potom dostavět terminál,“ řekl.

Okolní obce se chtějí bránit

Vlastník Vodochod, společnost Penta, plánuje odbavit ročně tři a půl milionu cestujících. Na terminál chce nalákat hlavně nízkonákladové společnost, a konkurovat tak sousední Ruzyni. Rozšíření letiště by prý mělo vytvořit i nová pracovní místa v kraji.

Lidé z okolních obcí, kteří proti rozšíření terminálu dlouhodobě bojují, se ale bouří a zvažují právní kroky. Obce už dříve podpořil i Středočeský kraj.

„My se samozřejmě budeme bránit. Sejdeme se kolegy starosty pravděpodobně už ve čtvrtek ráno, budeme se také bavit s občanskými iniciativami. Rozhodnutí je překvapivé i proto, že samosprávy se postavily jednoznačně proti, včetně samosprávy krajské,“ uvedl v reakci na rozhodnutí ministerstva starosta Líbeznic Martin Kupka.

Zhruba 400 odpůrců Letiště Vodochody přijelo do pražských Letňan protestovat | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme