Ministr Chalupa dostane v Jeseníku petici za vznik NP Jeseníky

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zamířil do Jeseníku. Během své pracovní cesty do Slezska dostane i petici na podporu vzniku Národního parku Jeseníky. Archy podepsalo 15 500 lidí. Lidé v petici vyjádřili veřejnou podporu záměru lépe chránit nejvyšší moravské pohoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prehrada Slezska Harta (Jeseníky - 43) | Foto: CzechTourism

Kampaň petičního výboru je po dvou letech u konce. Získal tisíce příznivců. Mezi nimi i známé osobnosti a podnikatele. Podle nich je národní park prestižní značka a pro zdejší region velká příležitost, jak proměnit zapadlý kout země v atraktivní místo pro turisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeseníky navštíví ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Další podrobnosti od redaktorky Lenky Švubové v Ranním Radiožurnálu.

„Národní park je příležitost, jak mnohem lépe pečovat o toto evropské unikátní území a zároveň využít mezinárodně uznávanou prestižní značku k rozumnému rozvoji regionu získáním nových finančních prostředků a podpory zaměstnanosti,“ upřesnil Ondřej Bačík z petičního výboru.

Podle něj je sice celá řada opatření a pravidel, ale většinou se dodržují jen na papíře. Praktická péče a ochrana prý velmi silně vázne.

„Forma ochrany prostřednictvím Chráněné krajinné oblasti znamená, že je nedostatek finančních prostředků na praktickou péči, málo lidí do terénu, chybí infrastruktura a podobně,“ tvrdí Bačík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ochraně Jeseníků diskutovali na Rádiu Česko zástupce petičního výboru Národní park Jeseníky Ondřej Bačík a ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Šumperk Pavel Indra

Z Hrubého Jeseníku podle něj mizí evropsky unikátní živočišné druhy, například rys ostrovid, tetřev hlušec nebo tetřívek obecný. Ti jsou v Jeseníkách prakticky na vymření.

Záměr má ale i své kritiky. Například ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku Pavel Indra se obává hlavně šíření kůrovcové kalamity.

„V případě, že bychom území zakonzervovali a přestali tam zasahovat zejména proti kůrovcům, tak to ohrozí obrovskou výměru hospodářských smrkových lesů a to je významná ekonomická hrozba,“ míní Indra.

„Není valný důvod, proč by se národní park měl vyhlašovat. Nejvzácnější fragmenty jsou chráněny národními přírodními rezervacemi a první zónou CHKO, kde jsou ochranné podmínky téměř totožné s Národním parkem,“ dodal ředitel Lesů ČR v Šumperku Pavel Indra.

Petice bude jedním z podkladů, které teď ministerstvo shromažďuje. Odpoví na to, zda a v jaké podobě může být národní park navržen. Ministr Chalupa dnes v Jeseníku uslyší názory obou stran. Odpoledne pak zavítá na Ovčárnu, podívá se do pralesa, i na Praděd.

Igor Maňour, Andrea Švubová, Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme