Ministrem obrany bude Vlastimil Picek, dohodli se na tom Nečas a Schwarzenberg

Novým ministrem obrany bude nynější první náměstek na ministerstvu Vlastimil Picek. Domluvil se na tom premiér Petr Nečas (ODS) se šéfem koaliční TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Českému rozhlasu to potvrdil předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra obrany Vlastimil Picek odchází 14. března z Úřadu vlády

Náměstek ministra obrany Vlastimil Picek odchází 14. března z Úřadu vlády | Zdroj: ČTK

Vlastimil Picek by se měl s premiérem Nečasem sejít ještě během dneška. Řešit mají pronájem gripenů a při té příležitosti, jak to vypadá, budou mluvit i o tom, že Picek ministerstvo obrany povede.

Vicepremiérku a šéfku strany LIDEM Karolínu Peake ale tato informace překvapila:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kolem ministerstva obrany sleduje reportér Petr Medek

„Pokud by to pravda byla, a já takovou informaci od Petra Nečase nemám, tak by mě to velmi zarazilo, protože neproběhla vůbec žádná jednání a po měsících údajně složitého procesu přichází Petr Nečas s generálem Pickem.“

„Znamenalo by to, že už nejenom že neplatí dohody, které se učiní na K9 nebo mezi čtyřma očima, ale neplatí ani to, co se říká veřejně, tedy že jmenován bude ten, na kom se shodnou všichni tři předsedové koaličních stran,“ reagovala Peake, která Picka po svém nástupu na ministerstvo bleskově odvolala.

Podle šéfa poslanců TOP 09 Gazdíka je nutné jmenovat do čela resortu nového ministra co nejdříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možný nástup Vlastimila Picka do čela MO komentoval ve vysílání Radiožurnálu někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý

„Pan Picek je skutečným odborníkem, je velmi dobře schopen dotáhnout do konce volebního období ty věci, které jsou na ministerstvu obrany započaty. A ministerstvo obrany velmi nutně potřebuje ministra co nejdříve; ten stav, kdy nemáme ministra, je naprosto nejhorší,“ řekl Gazdík.

Přitom šéf TOP 09 Schwarzenberg nejdřív byl proti Pickovi. Zdůvodňoval to tím, že v čele ministerstva nemá být generál jako někde v Guatemale, ale že má jít o civilní funkci.

ČSSD: logické, ale nestandardní

Stínový ministr obrany z ČSSD Jan Hamáček by Pickovo jmenování považoval za logické řešení, protože podle něj ministerstvo tři měsíce stejně v podstatě řídil. Dodává ale, že je to důkaz personální vyprázdněnosti vládní kolice, která nedokáže obsadit resort straníkem.

„Pokud se skutečně potvrdí, že premiér Nečas se po třech měsících rozhodl navrhnout do funkce ministra obrany náměstka Picka, sociální demokracie to bude pokládat za řešení logické, nicméně ne standardní.“

„My jsme dlouhodobě požadovali, aby vládní koalice zvolila standardní cestu a ministerstva se ujal někdo z politiků vládní koalice,“ prohlásil Hamáček.

Někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý považuje za podstatné, aby skončilo období nejistoty.

„Myslím, že generál Picek je ten, který může zabezpečit především uklidnění celé situace, a za druhé pokračování v těch rozhodnutích, která byla dříve učiněna,“ poznamenal Šedivý.

Podle lidí z generálního štábu se kvůli neobsazenému postu ministra odsouvala důležitá rozhodnutí, některá se neřešila vůbec.

Obrana je bez ministra od loňského 20. prosince, kdy byla po osmi dnech ve funkci odvolána Karolína Peake. Předchozí ministr Alexandr Vondra rezignoval 7. prosince kvůli neúspěchu v senátních volbách. Ministerstvo dočasně řídí premiér Nečas.

Jana Čermáková, Petr Medek, Tereza Janouškovcová Bartůňková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme