Míru znečištění ovzduší v Ostravě bude měřit speciální balon

Množství prachu ve vzduchu v Ostravě je aktuálně na snesitelných hodnotách a nebe nad městem není zašedlé. Až bude ale příště vyhlášena smogová situace, uvidí obyvatelé města nad hlavami speciální balon, který bude měřit znečištění ovzduší. Město si ho pronajalo od soukromé společnosti za půl milionu korun, a to zhruba na rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

„Myslím, že to bude čím dál horší, s postupem času.“ Studentka Zuzana Hrabichová ví, že přichází období, kdy smog v kraji udeří v plné síle. A to bude čas, kdy do špinavého ovzduší vzlétne měřicí balon.

„Předpokládám, že ostré měření bude na konci listopadu. Chceme smogovou situaci, která bude trvat alespoň pár dní, protože budeme měřit smogovou vrstvu, tu pokličku, která je nad Ostravou. Tak aby byla stabilní,“ říká Jiří Bílek ze společnosti Envirta, která měření pro město dělá, a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O speciálním balonu měřícím znečištění vzduchu informovala reportérka Iva Havlíčková

„Zároveň musí být nízká rychlost větru, aby se ta masa moc nehýbala. Třetí podmínka je, že musíme odpovídat normální pravidlům pro letový provoz.“ Lidskou posádku přitom balon neponese, jen drahou techniku.

„Součástí měřicího zařízení je GPS, vlhkoměr, výškoměr, tlakoměr a tak dále. Můžete si to představit jako čtyřmetrovou kouli na tenkém speciálním úvazu, který musí být lehounký, aby nezatěžoval ten balon. A na tomto je postupně popouštěn po 50 metrech podle výškoměru. V každé té výšce se zastaví a provede měření,“ vysvětluje Bílek.

Znečištění vzduchu teď měří stanice umístěné na zemi. Ty ale nezjistí, odkud prach pochází - kolik je ho z továren a kolik spíše z lokálních topenišť. A kolik ho k nám míří z Polska, kde si zatím se znečištěným ovzduším tolik starostí nedělají. Třeba tamní hutě mohou bez problémů vypouštět do ovzduší dvakrát více prachu než ty naše.

„Běžně se tento limit v polských aglomeracích i dnes překračuje. Ale hlavně jsme zatím nezaznamenali, že by v Polsku připravovali nějakou výstavbu, nějakou rekonstrukci. Počítají, že do roku 2017 to nějak půjde a pak se uvidí. V Polsku je situace z našeho pohledu ne moc dobrá, protože ty emise samozřejmě proudí k nám,“ tvrdí Ján Kret z Vysoké školy báňské-Technické univerzity.

Odebrané vzorky vzduchu z jednotlivých vrstev budou zkoumat právě zdejší odborníci.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme