Místo průzračné je brčálově zelená. Voda populárního skalního jezírka v Adršpachu změnila barvu

Zatopená pískovna v Adršpašských skalách vždy lákala turisty průzračně čistou vodou. Mnozí ji považovali za nejkrásnější skalní jezírko v Česku. Objevila se i v řadě filmových pohádek. Průzračná voda se ale nyní změnila v zelenou a zakalenou. Co přesně změnu barvy vody způsobilo, není jasné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo průzračné je brčálově zelená. Mohou za znečištění vody přemnožení kapři?

Místo průzračné je brčálově zelená. Mohou za znečištění vody přemnožení kapři? | Foto: Miroslav Roubínek

„Od té doby, co se tam objevily ryby, tak je kvalita vody v pískovně špatná," myslí si fotograf Miroslav Roubínek, který do Adršpachu jezdí pravidelně už řadu let.

Zhoršení kvality vody je podle něj obrovské a hlavním důvodem jsou přemnožení kapři. Tisícovku dvouročků prý do jezírka před několika lety nasadili tamní rybáři.

„Ryby v pískovně nemají co žrát, takže rybáři, aby je tam udrželi, je intenzivně dokrmují. Do vody dostávají další a další živiny, které pak přispívají k rozvoji řas a sinic, takže voda je zelená,“ popisuje Roubínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místo průzračné je brčálově zelená. Populární skalní jezírko v Adršpachu změnilo barvu. Podrobnosti zjišťoval Václav Plecháček

Ryby ale byly podle předsedy místní rybářské organizace Ladislava Hnátnického v pískovně i dřív. Do vody se podle něj každý rok nasadí zhruba pět desítek kaprů. „My tam sice nějaké ryby vysazujeme, ale zase je tam chytáme," upozorňuje Hnátnický.

Pískovna je majetkem Lesů ČR, se kterými prý mají rybáři dohodu, podle které je jezírko revírem s omezeným přístupem. Chytat ryby v něm tak smí jen členové tamní rybářské organizace. „Pohybuje se tam v průměru deset patnáct rybářů ročně," přibližuje Hnátnický.

Jezírko se nedá vypustit a není tak možné zjistit, kolik ryb a jaké druhy v něm momentálně jsou. Podle předsedy rybářské organizace je příčina zhoršení kvality vody nejasná.

„Je otázkou, co je to zhoršení kvality vody. Mění se charakter vody. Voda se nehnojí a nekrmí se. Když přijde rybář a nahází tam nějaké krmení, tak to není krmení, ale navnaďování. Pak tam hodí nástrahu a na tu chytne rybu," popisuje Hnátnický.

Písník se ale může zanášet i jinak, například listím z okolních stromů. Voda je na pohled jiná zřejmě i kvůli suchu v posledních dvou letech.

Místo průzračné je brčálově zelená. Mohou za znečištění vody přemnožení kapři? | Foto: Miroslav Roubínek

S tím částečně souhlasí i Petr Kuna ze Správy chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Podle něj mají na výrazně zhoršenou průhlednost vody v Adršpašských skalách v posledních dvou letech vliv třeba i kachny. Zároveň ale dodává, že s rybáři ochranáři situaci několikrát bezvýsledně řešili.

„Několikrát jsme se dotazovali zástupců Českého rybářského svazu, protože národní přírodní rezervaci nebyl vydán souhlas s provozováním práva rybářského. Nikdo nám oficiálně nepřiznal, že by se tam ryby vypouštěly, vysazovaly, nebo dokonce přikrmovaly," poznamenává Kuna.

Protože strážci parku zatím na místě nikoho při porušování zákonů nepřistihli, žádné řízení tak ani doposud nezahájili.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme