Místo ubytovny nabízí Ostrava byt. Zájemce ale nesmí dlužit peníze

V Ostravě se chystá stěhování lidí z ubytoven do volných bytů. Radnice v městských obvodech teď zjišťují, jak velký je o tuto nabídku zájem. Přestože v ubytovnách žije několik tisíc obyvatel, stěhování se dočkají jenom někteří. Zájemci totiž nesmí dlužit peníze, a to je problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Aktuálně máme vytipované dvě rodiny. Musí ještě doložit prohlášení o bezdlužnosti,“ říká starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář z hnutí ANO.

Seznam zájemců, kteří se chtějí přestěhovat z ubytovny do bytu, vzniká také v centrálním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místo ubytovny nabízí Ostrava byt. Zájemce ale nesmí dlužit peníze. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl

„Patnáct rodin a třináct jednotlivců projevilo zájem opustit ubytovny. Budeme samozřejmě pro ubytování v našich bytech vyžadovat jejich bezdlužnost a navazující sociální práci,“ upřesňuje mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

Problematická je právě klíčová podmínka bezdlužnosti. Podle starosty jižního ostravského obvodu se nakonec přestěhuje jen zlomek lidí.

„Očekává se, že na jihu to bude větší počet vzhledem k tomu, kolik máme ubytoven. Na druhou stranu v rámci celé Ostravy jsme předpokládali, že to opravdu bude jen několik desítek osob, takže to vyhovuje předpokladům,“ dodává Bednář.

Ani tento plán přemístění rodin z ubytoven do bytů tak problém těch nejchudších nevyřeší. Podle ostravských starostů se musí změnit legislativa, čekají třeba na nový zákon o sociálním bydlení.

Martin Knitl, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme