Mistrovství světa záchranářských psů má české favority

Do Žatce na Lounsku se dnes sjedou záchranářští psi z celého světa. Budou tady až do neděle soutěžit o titul nejlepší záchranářský pes planety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes - záchranář | Foto: Svaz záchranných brigád kynologů ČR

Desítky psů různých plemen se sjely z celého světa do Žatce na Lounsku. Začíná tu totiž 16. Mistrovství světa záchranářských psů.

Až do neděle budou soutěžit v několika disciplínách na žateckém fotbalovém stadionu, na Nechranické přehradě nebo na unikátním trenažéru ve Chbanech na Chomutovsku.

Celkem přijelo do Žatce více než 100 psovodů se čtyřnohými záchranáři. Nejdál to měli Korejci a Japonci, přijeli ale také Němci, Holanďané či Slováci a Poláci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Beneš sleduje přípravu na psí šampionát v Žatci.mp3

Do Žatce přijelo na 114 závodníků z 20 zemí. Utkají se ve čtyřech disciplínách, a to ve stopování, vyhledávání v sutinách, vyhledávání v neprostupném lesním terénu a v záchraně tonoucího.

Unikátní trenažér na výcvik psů v sutinách se nachází ve Chbanech na Chomutovsku. „Je to simulování zemětřesení, je tam vybudováno kolem 300 umělých úkrytů. Pokaždé tam proudí jinak vzduch a psi musí chytat pachy a dohledat nemocného nebo zemřelého,“ popisuje Alice Zelínková ze Svazu záchranných brigád kynologů ČR.

Čeští reprezentanti, kterých letos přijelo osm, mají podle výkonné ředitelky mistrovství Heleny Šabatové velkou šanci uspět, protože k tomu mají dobré předpoklady.

„V loňském roce jsme měli mistra světa a vicemistra ve vodním vyhledání. Oba startují letos. Máme zde mistra světa ve stopařích v předloňském roce a mistra světa ve stopách před šesti, sedmi a osmi lety,“ vypočítává Šabatová.

Mistrovství světa skončí v neděli 4. července na fotbalovém stadiónu v Žatci.

Jan Beneš, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme