Mittal v Ostravě montuje filtr za miliardu. Má se zlepšit ovzduší

Společnost ArcelorMittal začíná na Ostravsku odprašovat jednu ze svých aglomerací. Zařízení pro spékání železné rudy je vybavené speciálními filtry, které zachytí více než 70 procent vypouštěného prachu, dohromady 270 tun za rok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravský ArcelorMittal

Ostravský ArcelorMittal | Zdroj: ČTK

Tato miliardová investice patří k nejsledovanějším, a to hlavně kvůli přísným limitům vypouštěných škodlivin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snižování prachu v ostravském ovzduší mluvil na Radiožurnálu náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák

„Od roku 2007, kdy na krajské úřady spadla kompetence vydávat integrovaná povolení, docházelo k průběžnému snižování limitů prachu. První povolení bylo vydáno již v roce 2007, následně v roce 2009 bylo vydáno toto poslední povolení, které Mittalu od 1. ledna 2012 nařizuje snížení emisního stropu tuhých znečišťujících látek na 20 mikrogramů na metr kubický, což je limit hluboce pod evropskou normou,“ říká náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák.

„Emisní hranice bude pětinásobně nižší, než jsou hranice v Polsku, o polovinu nižší, než ukládá evropská legislativa,“ doplnil Novák.

ArcelorMittal není ale jediným znečišťovatelem ovzduší na Ostravsku. „Moravskoslezský kraj postupně nařídil ostatním velkým znečišťovatelům nová integrovaná povolení, co se týče hutního průmyslu, stejné nařízení, jako ArcelorMittal mají i Třinecké železárny s tím, že jejich uvedení v provoz nastane v roce 2013,“ dodal náměstek moravskoslezského hejtmana.

Martin Knitl, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme