Mladí farmáři z učiliště v Horkách se učí, jak pečovat o hříbě

Mladým farmářům z odborného učiliště a školy v Horkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku se narodilo hříbě. Studenti mu nejen pomohli na svět, ale nyní mají možnost si prakticky vyzkoušet, jak se o takové mládě starat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hříbě s klisnou se studenty a učitelem z odborného učiliště a školy v Horkách nad Jizerou.

Hříbě s klisnou se studenty a učitelem z odborného učiliště a školy v Horkách nad Jizerou. | Foto: Jana Huzilová

Malá kobylka Alba přišla na svět 5. února v půl druhé odpoledne. „Maminka se jmenuje Alex a byla připuštěna Vartem. To je jméno hřebce,“ doplňuje další informace Josef Janda, učitel odborné výchovy ve SOU a SOŠ v Horkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku.

Mimořádné je podle jeho slov doba, kdy se hříbě narodilo. Většinou se rodí v noci nebo brzo ráno, tentokrát ale přišlo na svět ve dne.

Hříbě odrodila pod dohledem svého učitele a spolužáků studentka třetího ročníku v oboru farmář Lucie Nevláčilová.

„Hlídali jsme kobylu, co se měla hřebit. A přišlo to samo. Najednou jsme přišli a už koukaly nožičky, takže jsme protrhly blánu, a pan mistr ještě s jedním klukem to vytáhl za nožičku,“ popsala studentka.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mladými farmáři v Horkách nad Jizerou natáčela redaktorka ČRo Jana Huzilová

Hříbě se má čile k světu, dělá radost nejen svým rodičům, ale i studentům, kteří se o něj každý den starají.

„My to máme v rámci odborného výcviku. Tady máme koně, že to máme na dvoře, nemusíme nikam za ničím dojíždět,“ vysvětluje Janda. Studentům se podle jeho slov střídá týden teorie s týdnem praxe. „Teoreticky se to ve škole naučí a prakticky uplatníme v provozu,“ dodává.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme