Mladí křesťané vyrážejí na Světové dny mládeže v Riu de Janeiru

První poutníci vyrážejí do Ria de Janeira, které zaplní během následujících dvou týdnů mladí křesťané z celého světa. Míří na 15. Světové dny katolické mládeže. Mezi přibližně dvěma miliony věřících jich bude také 120 z České republiky. Jedním z nich je Jan Novotný, který na cestu do Brazílie vyráží právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telenovely patří k Brazílii stejně neodmyslitelně jako tento symbol Rio de Janeira | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, marcio fleury

Jen co dokončil státní závěrečnou zkoušku na univerzitě, začal se balit na výlet téměř deset tisíc kilometrů daleko. Už na posledních Světových dnech mládeže v Madridu si dal předsevzetí, že si ty příští ujít nenechá.

„Letenka není levná, ale já jsem se už ve Španělsku v roce 2011 rozhodl, že bych se rád podíval do Ria de Janeira, tak už od té doby jsem se začal finančně připravovat, našel jsem si brigády a šetřil, byl to takový můj velký cíl,“ říká.

Podařilo se a zítra večer už bude Jan na druhé polokouli. „Přijedu do Brazílie už týden před začátkem setkání. Pojedeme do diecéze asi sto padesát kilometrů od samotného Ria de Janeira, kde budeme bydlet v rodinách a máme zajištěný bohatý kulturní a sportovní program. Samotné setkání bude trvat šest dní a v rámci toho je nepřeberné množství programu,“ doplňuje Jan.

Některé akce budou společné. „Jako třeba uvítání papeže. A pak si program volíme podle vlastních chutí,“ upřesňuje Jan. Papež František bude v Riu po celou dobu akce. Jedním z vrcholů setkání bude křížová cesta na proslulé pláži Copacabana. Kromě shledání s hlavou církve se Jan těší hlavně na vrstevníky stejné víry ze všech koutů světa.

„Církev je celosvětová, není to jen těch pár lidí, co znám z kostela, ale věřící katolíci jsou po celém světě i na tom nejmenším ostrově v oceánu,“ podotýká Jan s tím, že díky celosvětovému setkávání mládeže se může potkat se svými vrstevníky, kteří sdílejí stejné hodnoty a víru.

„A také mladí lidé jsou budoucnost církve, takže je důležité, jestliže chceme, aby byla budoucnost, tak aby tito mladí se vzdělávali a mohli církev dále posunovat a rozvíjet,“ uzavírá Jan.

Letošní Světové dny mládeže trvají od 23. do 28. července a jejich mottem je "Jděte tedy, získejte za učedníky všechny národy".

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme