Mladí lidé z celého světa přijeli pomáhat do Mezna u Benešova

Dobrovolníci z celého světa pomáhají v obci Mezno u Benešova. Už po čtvrté se tam koná jejich pracovní kemp. Do Mezna přijeli dobrovolně pomáhat například lidé z Turecka, Jižní Koreje nebo Ruska. Lidé od 18 do 24 let dnes uklízeli les v blízkosti obce. V dalších dnech pak budou opravovat autobusové zastávky. Čekají je i výlety. Každé odpoledne by pak měli tamním obyvatelům vyprávět o své zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vjezd do Mezna | Foto: Pavel Pavlas

O ubytování i jídlo se mladým dobrovolníkům postarala tamní radnice ve sportovních kabinkách na fotbalovém hřišti.

„Já jsem přijel před deseti dny a už jsem stačil v České republice objevit pár míst. Shledávám, že je to krásná země. Co bych se ještě chtěl naučit, je čeština, protože to mě hodně zajímá. Taky bych chtěl zjisti, v čem spočívají rozdíly mezi Českou republikou a Québeckem, protože se myslím, že ty naše dvě kultury jsou hodně odlišné,“ říká mladík z Kanady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Pavlase z Mezna u Benešova ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„Před zhruba pěti lety jsme potřebovali pomoc s pořádáním her bez hranic, což je místní akce. Protože na to byla potřeba spousta dobrovolníků, tak jsem si vypomohli právě tím, že jsme pozvali i mezinárodní dobrovolníky. A od té doby se tady work campingy konají,“ popisuje jedna z pořadatelek kempu Iva Vančurová.

Mezi dobrovolníky v lese je také starosta Mezna Rudolf Vobruba. Podle jeho slov obec připravila pro mladé pomocníky natírání zábradlí u protipožárních nádrží.

„A kdyby bylo horší počasí a pršelo, tak v sále kulturního domu, který je ve vlastnictví obce, by opravovali nábytek, to znamená židle, stoly,“ říká starosta.

Dobrovolníci přijedou do Mezna pravděpodobně pomáhat i příští rok. Organizátoři chtějí v této tradici pokračovat.

Pavel Pavlas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme