Mladíci z Hrotovic ohrozili zeleným laserem posádku vojenské helikoptéry
Mladíci z Hrotovic na Třebíčsku oslňovali pilota helikoptéry laserem. Tentokrát si však vybrali špatný cíl, šlo o vojenskou helikoptéru a piloti jsou na takovéto případy vycvičeni. Podařilo se jim okamžitě určit přesnou polohu, odkud paprsek vychází, a policisté následně pachatele dopadli.
„Během nočního letu jsme zaznamenali několikanásobné ozáření laserem,“ říká pilot, který v osudný okamžik seděl za kniplem helikoptéry a kterého zelený laserový paprsek oslňoval.
Došlo tak k ohrožení posádky vrtulníku, v případě jeho pádu by došlo i k ohrožení civilistů. „Záleží na intenzitě laseru, může dojít i ke krátkodobému i trvalému oslepení, což může mít fatální následky pro celý průběh letu,“ potvrdil pilot.
V případě vojenských letadel je nebezpečí ještě mnohonásobně vyšší než u civilních letounů. Vojenští piloti totiž používají přístroje pro noční vidění, které zesilují každý světelný podnět.
„Dostat plnou intenzitou laser přes tento zesilovač zbytkového světla určitě může mít za následek poškození zraku,“ je přesvědčený zástupce velitele křídla Rudolf Straka. Pilot navíc podle něj mohl ztratit orientaci.
„Byť je to cílený paprsek, na určitou vzdálenost určitý rozptyl dostane a ten je schopen pokrýt celou kabinu. Po skle se může paprsek jakoby rozplynout a pak je to hodně o prostorové orientaci.“
Čtyři mladíci z Hrotovic oslňovali vojenský vrtulník minulý týden. Majiteli laseru teď hrozí až osm let za mřížemi.
Testují se speciální brýle
Útoků laserem přibývá po celé Evropě. Jen za rok 2011 hlásila agentura Eurocontrol přes šest tisíc laserových incidentů. Celkem 14krát za poslední čtvrtletí loňského roku hlásili útok laserovým paprskem i piloti letadel nad Českem.
Britské ministerstvo obrany už začalo testovat prototyp speciálních brýlí, které mají chránit oči pilotů před laserovým oslněním. Na rozdíl od dosud používaných skel odolných jen proti jedné konkrétní vlnové délce budou nové brýle schopné filtrovat více druhů paprsků.