Mlékomaty se v Plzni drží přes dva roky a končit se nechystají

Už přes dva roky mohou obyvatelé Plzně nakupovat čerstvé mléko z takzvaných mlékomatů. Ty si získaly značnou oblibu mezi místními, denně z nich vytočí hektolitry mléka. Automaty u nákupních center provozuje zemědělská farma z Líní u Plzně. Před časem dokonce zřídila i pojízdné prodejny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mlékomat v Plzni na Borech | Foto: Lukáš Milota

„Máme 218 krav základního stáda a k tomu samozřejmě 160 jalovic plus telata. V současné době dojíme 201 krav amerického holštýna,“ vypočítává František Sikyta, veterinář a zároveň předseda představenstva firmy, která farmu provozuje.

Průměrná dojnice dá 27 litrů denně, rekordmanky i 65 litrů.

První mlékomat v Plzni zprovoznil Sikyta se svými kolegy na konci roku 2010.

„V té době už samozřejmě mlékomaty asi tři čtvrtě roku normálně v České republice jely, ale my jsme se chtěli trošičku odlišit,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se připravuje mléko do prodejních automatů, zjistil redaktor Lukáš Milota

Firma proto začala nabízet šetrně pasterované mléko. To prochází pasterizačním procesem při 76 stupních Celsia.

Cesta mléka od vemene k zákazníkovi trvá jen několik hodin.

„Ráno v pět hodin se začne dojit. Mléko putuje do nádoby, kde se zchladí na šest stupňů a odsud do pasteru, který je asi dva tři metry od toho. Po pasteraci se zase chladí na šest stupňů a poté, téměř za dvě hodiny už je distribuováno do jednotlivých boxů a auta je rozvážejí k mlékomatům,“ popisuje Sikyta.

Mlékomaty si drží popularitu

„Musím říct, že na začátku byl velký boom, dokonce jsme přes mlékomaty prodávali až 1200 litrů denně. Pak to trochu opadlo, ustálilo se to a dneska je odběr velmi stabilní, v průměru bych řekl tak 500 litrů denně,“ říká Pavel Šrámek z vedení farmy.

V Plzni je mlékomatů pět, šestý se nachází u farmy v Líních. Další už ale firma zřizovat neplánuje. Vyplatí se prý jen mlékomaty v dojezdové vzdálenosti do dvaceti kilometrů od farmy.

Krávy na zemědělské farmě v Líních na severním Plzeňsku | Foto: Lukáš Milota

Mléko z automatů si našlo své zastánce i odpůrce. „Je výrazně lepší než mléko, které koupím tady v supermarketu,“ pochvaluje si jeho kvalitu Miroslav Chůmová, která je pravidelnou zákaznicí mlékomatů.

„Mám dvě malé děti, tak máme poměrně slušnou spotřebu,“ dodává.

„Je to dosela dost drahé, já ho v krámu koupím za čtrnáct korun,“ míní naopak Luboš Rajm.

Lidé mohou využívat i služby pojízdné prodejny, která objíždí stovky zastávek v Plzni i jinde v západních Čechách.

Lukáš Milota, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme