Mlynář Antonín Týř buduje v Úštěku svět plný ryb a vodníků

V Úštěku na Litoměřicku vzniká Vodní svět. Název prý ještě není definitivní, ale tak prozatím Antonín Týř říká expozici, ve které chce lidem představit české sladkovodní ryby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kapr, kapři | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Karel Jakubec

Ve Vodní svět se postupně mění suterén úštěckého kulturního domu, který dosud sloužil jako sklad.

„Bude tu expozice sladkovodních českých ryb a mělo by to být trošku zpopularizované s vodnickým světem, čili takový ten ladovský příběh hodného českého vodníka,“ vysvětluje své plány Antonín Týř.

Ryby chce do Úšteku přivézt z Třeboňska a okolí. Některé druhy budou žít pohromadě, jiné musí mít svá vlastní akvária.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při zrodu Vodního světa v Úštěku byl s jeho tvůrcem redaktor Miroslav Zimmer

„Budou tady základní české ryby - kapr, štika, sumec. Budou tady drobné ryby, které už ani vidět nejsou,“ vypočítává pan Týř.

Jak dále prozrazuje, z Třeboňska nepochází jen ryby, ale i kameny a písek v akváriích.

„Jsou to opravdu kameny a štěrky dovezené z jižních Čech, nejenom z rybníků, ale i z řek. Samozřejmě musejí být pečlivě vyprané, vyčištěné a poté se osazují do akvárií. Dělá mi to člověk, který je odborník ve svém oboru, a ten dokonce tvrdí, že každá ryba má ráda jiný kámen a jinou suť a podle toho jsou vybírané.“

Antonín Týř je profesí mlynář, prý jeden z posledních, kteří existují, a tím také vysvětluje svůj vztah k vodníkům. Vodní svět v Úštěku hodlá otevřít nejpozději v květnu.

Miroslav Zimmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme