Modernizace vodní elektrárny Lipno pokračuje betonáží nové spirály turbíny

Na vodní elektrárně Lipno začala betonáž nové spirály turbíny. Pokračuje tak nejrozsáhlejší modernizace elektrárny od jejího uvedení do provozu v roce 1959. Čerstvý beton se do podzemní části elektrárny dostává z Vyššího Brodu, a to pod zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní elektrárna Lipno - ústí odpadního tunelu | Foto: Martin Pokorný

Vyšší Brod a Lipno spojují dva podzemní tunely. Když je vodní elektrárna v provozu, proudí tudy voda, která před tím prošla turbinou. Ta je teď ale mimo provoz a tunely jezdí nákladní auta. Právě začíná závěrečná fáze přípravy instalace nového generátoru.

„Probíhá zálivka spirály turbíny, což obnáší vypuštění celého odpadního tunelu Lipno - Vyšší brod o délce 3,5km a nájezd betonářských vozidel s betonářskou směsí a zalévání nové spirály turbíny v podzemních prostorách elektrárny,“ upřesňuje mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier.

Nejrozsáhlejší modernizace a ekologizace provozu za dobu fungování vodní elektrárny Lipno začala loni v prosinci a má skončit před vánocemi.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme