Módní dům Ostravici nikdo nechce. Současný majitel nenašel v dražbě zájemce

Módní dům Ostravice nemá kupce. Firma Amadeus Real nabízela komplex památkově chráněných budov v centru Ostravy v internetové dražbě, a to minimálně za 158 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ostravě odstartovala petiční akce za záchranu tří historických budov, mezi které patří i bývalý módní dům Ostravica-Textilia v centru města.

V Ostravě odstartovala petiční akce za záchranu tří historických budov, mezi které patří i bývalý módní dům Ostravica-Textilia v centru města. | Zdroj: ČTK

O osud Ostravice se nebojí jen památkáři. Lhostejný není ani lidem, kteří tam chodili nakupovat. Třeba sedmdesátileté paní Jaroslavě.

„Zkoušela jsem si v tom exkluzivním zboží ten nejdražší kožich, který měli. Ale nekoupila jsem si ho, protože jsem na něj neměla. No nějaký kabátek, ten ještě do dneška mám, i když už v něm nechodím, protože vyšel z módy. A spoustu prádla,“ říká paní Jaroslava.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Ostravici natáčel Stanislav Janalík

I když na dohled od Ostravice vzniklo nové obchodní centrum, prvorepublikový klenot by Jaroslava hned vzkřísila:

„Ty nové věci, to je tak neosobní. Tady to bylo takové domácké, nádherné, útulné. Myslím si, že to je obrovská škoda, že se kupec nenašel a že to jde pořád dokola a do neurčita.“

Majitel vzácných budov, firma Amadeus Real, výsledek dražby ani další postup nechce komentovat. V minulosti už ale několikrát hovořil o jejich demolici. Zatím ale nad komplexem drží ochranou ruku ministerstvo kultury.

Kvůli Ostravici tisíce lidí podepsaly petici. Její organizátor Lukáš Černohorský věří, že módní dům přežije i tuto zimu:

„Ostravice je důležitým prvkem historie Ostravy, protože přežila druhou světovou válku, bombardování, tak by měla přežít i společnost Amadeus Real.“

Ostravští památkáři teď dokončují návrh opatření, které musí firma Amadeus Real splnit. Hlavní architekt města Ostravy pak majiteli může nařídit opravy.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme