Modřický masokombinát zpracuje až 130 tisíc kuřat denně

Na jednom konci továrny jsou živá kuřata, na druhém řízky, párky, salámy a další výrobky. Masokombinát v Modřicích u Brna takto denně zpracuje až sto třicet tisíc zvířat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice

Slepice | Foto: Pavla Kopřivová

Jeden za druhým vozí kamiony do Modřic bedny s živými kuřaty. Přesně načas před porážkou. Jak vysvětlil ředitel drůbežárny Jiří Šavrda, je to i proto, aby před porážkou dlouho nečekala a netrpěla.

Tady továrna schvátí živé zvíře. K řízkům, párkům a salámům je velmi dlouhá cesta přes řadu hal. Je v nich takový hluk, že se bez křiku zblízka skoro nedá domluvit.

I v tropickém létě je v drůbežárně sotva deset stupňů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V modřickém masokombinátu natáčel redaktor Vladan Dokoupil

„Neřekl bych, že nemocnost je nějak zásadně větší. Je to o zvyku,“ popisuje ředitel modřického podniku Jiří Šavrda. Velmi se tady dbá na hygienu a bezpečnost. Všichni musí do čistého bílého oblečení, uniknout nesmí ani vlásek.

Na konci továrny na kuřecí maso a uzeniny se atmosféra prudce mění. Monotónní hluk střídá rytmické cvakání strojů, které hotové výrobky balí a popisují. Původ, obsah masa, koření, obsah kuřecího separátu.

„Když si koupíte celé kuře a to si doma rozporcujete, tak zůstane ta kostra, kterou dáte do polévky, a uvaří se drůbeží polévka. A pak to maso z té kostry oberete a dáte si ho do té polévky. To je stejný princip, akorát tady je to oddělené strojově vzhledem k tomu obrovskému objemu kuřat, který tady běhá,“ přirovnává Jaroslav Faltýnek, představitel majitele modřického masokombinátu.

„Strojově oddělené maso už zní podstatně lépe než separát,“ vysvětluje.

Vladan Dokoupil, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme