Morava má první Lavičku Václava Havla, odhalili ji v centru Kroměříže

Na kroměřížském Velkém náměstí byla dnes slavnostně odhalena první moravská Lavička Václava Havla. Lavička, která je tvořena dvěma kovovými zahradními křesly spojenými s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, slouží jako místo potkávání, dialogu a diskusí. Devět laviček už stojí v Čechách, dalších sedm v jiných státech. Jejich autorem je Bořek Šípek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavička Václava Havla v Plzni | Foto: Pavel Halla

„Rádi na něj (Václava Havla, pozn. red.) vzpomínáme a tak nás napadlo, že by bylo moc hezké, kdybychom jednak připomněli ty jeho ideály a jednak i tu jeho vazbu na Kroměříž. Protože on v tomto městě byl při těch nejvýznamnějších událostech začátku polistopadového dění v republice, když se tady scházely ty vlády,“ připomíná předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž Eva Nováková.

Právě Klub přišel s nápadem na umístění lavičky do Kroměříže. Její slavnostní odhalení se rozhodl spojit s letošním 25. výročí svého vzniku. Akce se dnes zúčastnil také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Jsem velmi rád, že se město Kroměříž tímto počinem přiřadí k celosvětovému projektu, jehož záměrem je vytvoření míst k dialogu a vzpomínce na ideály a životní postoje Václava Havla,“ uvedl ministr.

S myšlenkou vytvořit projekt laviček Václava Havla přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Poprvé se dílo objevilo v říjnu 2013 v Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, poté v Evropě v Dublinu, následovala Barcelona, Benátky a další.

Na území České republiky byla první Lavička Václava Havla umístěna na Maltézském náměstí v Praze 1. května 2014, v den 10. výročí vstupu Česka do Evropské unie. Další pak byly instalovány například v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Krásné Lípě, Plzni, Karlových Varech nebo v Liberci.

ČRo, Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme