Moravské lesy se po deštivých dnech začínají plnit houbami

Konečně rostou. Po severozápadních Čechách už rostou i na Moravě. Ochlazení a deště totiž po horkém a suchém létu oživily podhoubí v lesích a houby začínají růst. Lidé si tak z lesů odnášejí plné košíky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Šárka Icelová se do lesů nedaleko Přerova vydala i se svými syny. První úlovek našli hned po několika minutách.

„Dnes jsme našli praváky, suchohřiby a spoustu modráků. Nejsou vůbec červavé, akorát trochu prolezlé od slimáků,“ říká Šárka s tím, že ji to navnadilo a proto bude nyní do lesa chodit pravidelně, alespoň si vyvětrat hlavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, že v moravských lesích začaly růst houby, se přesvědčila Lenka Kratochvílová

„Něco dám na sušení a určitě si uděláme smaženici,“ dodává Šárka.

Velké množství hub v lesích v Jeseníkách, Javorníkách a Beskydech potvrzuje i přerovský mykolog Jiří Polčák:

„Jeden z nejběžnějších hřibů je hřib kovář, který roste všude. Občas se objevují hřiby smrkové, dubové. Záleží na podmínkách, kde více pršelo. Špatné je to s houbami lupenitými. Například téměř vůbec nerostou ryzce a holubinky.“

Nerostou ale jen jedlé houby. Přerovským mykologům se podařilo přímo v městském parku objevit naprostý unikát, čirůvku ostenkatou.

„Lokality, kde tato houba roste, jsou přísně chráněny, protože je to opravdu celoevropský unikát. Je vidět, že počasí nám připravuje mnohá překvapení v podobě nezvyklých nálezů,“ dodává mykolog.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme