Moravskoslezský kraj chce sjednotit své nemocnice do jednoho subjektu, aby ušetřil

Tři hodiny jednali za zavřenými dveřmi zastupitelé Moravskoslezského kraje o budoucnosti nemocnic. Řada z nich ostře kritizuje audit, který provedla firma najatá hejtmanem za sociální demokracii Jaroslavem Palasem. Podle revize účetnictví krajských zdravotnických zařízení by cestou k úspoře nákladů bylo sjednocení nemocnic pod jeden subjekt.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD).

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD). | Foto: Tomáš Adamec

To se ale nelíbí ani některým Palasovým spolustraníkům. Mnozí z nich odmítají navrhované přesuny pacientů mezi odděleními i vznik akciové společnosti, která by všechny nemocnice centralizovala.

I přes zavřené dveře na chodby občas pronikly zvýšené hlasy a emoce ze sálu. Po třech hodinách se dveře otevírají, šéfka zdravotního výboru sociální demokratka Alena Krušinová přiznává, že v diskusích šla proti stranickému kolegovi, hejtmanovi Palasovi. Audit má podle ní řadu chyb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Čánové

„Až bude někdo z nás ležet na operačním sále, nikdo se nás nezeptá, ze které strany jsme,“ hájila svou ‚revoltu‘ proti Palasovi.

Nelíbí se jí především některé odborné chyby, které by vyplynuly z úsporných opatření, třeba přesuny pacientů z jednotlivých oddělení.

Další sociální demokrat Karel Sibinský se přidává. Vznik akciové společnosti, která by pohltila nemocnice odmítá. „Každá firma, která nemá peníze, hledá strategické partnery. To je první krok určité privatizace,“ navrhuje alternativu.

Audit radí: slučovat

Z auditu ale vyplynulo jiné doporučení. Hejtman Jaroslav Palas si myslí, že v této situaci by krajské nemocnice měla zastřešit příspěvkové organizace. „Jedna z možných variant je akciová společnost, kam kraj nevloží majetek nemocnic, druhá varianta je jedna příspěvková organizace, kde při případném předlužení nehrozí bankrot. Zřizovatel může ze svého rozpočtu nalít prostředky na úhradu státu,“ vysvětluje.

Jednání sledoval i sociálně-demokratický senátor Radek Sušil. Podle něj audit počítá i se zrušením desítek lůžek akutní péče. Ověřit kolik lůžek akutní péče najatá firma navrhuje zrušit není jednoduché. Audit novináři k dispozici nemají a ani náměstek hejtmana Karel Konečný nic prozradit nechce.

Nepovolaným vstup zakázán

Právě s dostupností informací o jednání bojovali novináři i veřejnost. Palas jednání za zavřenými dveřmi vysvětlil následovně: „Na jednání zazní informace, která jsou osobními daty nemocnic a ty jsou uřčeny jen pro zastupitele, aby si mohly udělat obrázek o hospodaření nemocnic a o rezervách, které v nich jsou.“

Zastupitelé totiž schůzku neoznačili jako jednání, ale jako odborný seminář. Opozičního zastupitele za ODS Jiřího Veverku, zavřené dveře před novináři udivily. „Na zastupitelstvo veřejnost může, na odborný seminář by také mohla,“ myslí si. „Nemyslím si, že by tam mělo být něco třaskavého, co by lidé nemohli slyšet,“ dodává.

Hejtman chce o plánovaných změnách jednat už počátkem března se zdravotními pojišťovnami.

Andrea Brtníková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme