Moravskoslezský kraj ocenil pět mužů, kteří pomáhali u frenštátské tragédie

Medaile, pamětní listy a desetitisícové odměny dnes převzala pětice záchranářů od Moravskoslezského kraje. Tři hasiči, lékař a policista byli mezi prvními u hořícího paneláku, který před víc než čtrnácti dny explodoval ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demolice domu poničeného výbuchem ve Frenštátě pod Radhoštěm | Zdroj: ČTK

Pomáhali lidem z trosek, ošetřovali zraněné a pátrali po pohřešovaných. V nejtěžších chvílích na místě pracovali s mimořádným nasazením, říká sociálnědemokratický hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

„Poděkování patří všem, kteří se účastnili, ať už bezprostředně při samotném zásahu nebo v rámci zabezpečení a organizace záchranných prací. Ale těchto pět bylo na místě mezi prvními a jejich velitelé je vybrali zcela správně,“ řekl Novák.

„Já jsem velmi rád, že jsem je mohl ocenit a probrat s nimi tu situaci, protože je to věc, se kterou se ani oni v minulosti nesetkali. To, co viděli na vlastní oči, v nich zanechá hluboké vzpomínky,“ myslí si Miroslav Novák.

Jeden z oceněných, policista Petr Albrecht, explozi domu zažil na vlastní kůži. Bydlí totiž v sousedním paneláku. Ocenění podle něj patří všem, kteří při neštěstí zachraňovali. Nejraději by ho ale vyměnil za dnes už neexistující dům.

„Samozřejmě člověk z toho má radost, ale radši bych byl bez toho ocenění, kdyby ten vedlejší dům stál. A nebylo to ocenění jen pro mě. Tam právě člověk pozná charakter toho policisty, právě jen za té krizové situace, jak se zachová. A teď se tam všichni zachovali jako profesionálové. Dal bych za ně ruku do ohně při další takové akci,“ říká.

Ředitel novojičínských záchranářů Petr Blabla tehdy neměl službu, ani pohotovost, přesto byl na místě těsně po explozi a převzal velení nad záchranáři.

„Já jsem Frenštátčan, asi šest set metrů od toho zásahu,“ říká zkušený lékař, který zasahoval například u vlakového neštěstí ve Studénce, na místě by shodou okolností také mezi prvními. Tragédie ve Frenštátě pro něj byla ale daleko náročnější.

„Protože jsem místní a navíc několik lidí z toho paneláku znám velice dobře, ať už je to bývalá spolužačka z gymnázia nebo další. Je to náročnější,“ neskrývá slzy Petr Blabla, který se vzpomínkami na tragédii zatím denně bojuje.

Jana Jeckelová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme