Moravskoslezský kraj omezí počet přijatých prváků na středních školách

Odborné střední školy v Moravskoslezském kraji bojují o přežití. Mají problémy s naplňováním prvních ročníků. Konkurují jim gymnázia. A navíc školáků ubývá. Oproti loňsku letos z devátých tříd odejde hned o 3300 dětí méně. Krajský úřad pro příští školní rok omezí počet nově otevřených tříd.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gymnázium Kladno

Gymnázium Kladno | Foto: Jana Káninská

Ještě před sedmi lety vyšlo z devátých tříd přes 15 tisíc žáků. Letos bude konečné číslo mnohonásobně nižší. I proto otevře hned 22 krajských škol v příštím školním roce o jednu třídu méně.

„Nastavíme optimálně počty otevíraných tříd v celém kraji tak, aby odpovídaly demografické křivce. Ať máme méně nenaplněných tříd a méně víceoborových tříd, kde také nejsou žáci,“ potvrzuje vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech středních škol v Moravskoslezském kraji natáčel redaktor Stanislav Janalík

Kromě odborných středních škol ale dojde i na často přeplněná gymnázia. I když je mezi rodiči o ně pořád velký zájem, kraj nechce pohřbít průmyslovky.

„Protože už jsme těch odborných škol poslučovali hodně, dospěli jsme k závěru, že takovým kompromisním řešením by bylo, kdyby gymnázia cítila určitou solidaritu a omezila počet otevíraných tříd,“ vysvětluje sociálnědemokratická náměstkyně hejtmana pro školství Věra Palková.

Pro většinu ředitelů je to ale čára přes rozpočet. Předseda asociace gymnázií Moravskoslezského kraje Daniel Kašička šéfuje hladnovskému gymnáziu v Ostravě. I když přijde o jednu třídu, krok kraje chápe:

„Je to nemilá záležitost, ale je nám jasné, že v našem kraji se nemohou vzdělávat žáci pouze na gymnáziích, takže cítíme, že musí dojít i k nějakému poklesu nabídky míst na tomto typu studia.“

Zvolí žáci soukromá gymnázia?

Odborným školám sice může snížení počtu tříd na gymnáziích pomoci, podle zástupce ředitele Střední průmyslové školy v ostravských Vítkovicích Tomáše Řežába, to ale má jeden háček:

„Redukci soukromých škol náš zřizovatel čili krajský úřad nařídit nemůže a může se stát, že žáci, kteří chtěli jít na státní gymnázium, zvolí soukromé gymnázium.“

Optimalizace školství v Moravskoslezském kraji ani zdaleka nekončí. Nabídka počtu míst na středních školách v současnosti převyšuje o zhruba 25 procent poptávku. Krajský úřad proto uvažuje o dalším slučování. O které školy se bude jednat, se rozhodne až v březnu.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme