FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Moravskoslezský kraj poděkuje těm, kteří pomáhali lidem z hořícího domu ve Frenštátě pod Radhoštěm

Moravskoslezský kraj dnes poděkuje pětici mužů, kteří pomáhali lidem z hořícího paneláku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ocenění převezme i Petr Albrecht, policista ze sousedního domu, který zachraňoval jako první.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům poničený výbuchem museli záchranáři kvůli přístupu na místo prakticky celý strhnout | Zdroj: ČTK

Po mohutné explozi popadl kalhoty a boty a vyběhl ven. Frenštátský policista Petr Albrecht tak jako první pomáhal lidem z hořícího paneláku. Spolu s třemi hasiči a jedním záchranářem dnes převezme za své nasazení ocenění a desetitisícovou odměnu od Moravskoslezského kraje.

„Podívejte se, jak to tady vypadá. To než se uklidní, to budou měsíce, možná roky,“ bezradně ukazuje policista Petr Albrecht do míst, kde ještě před několika týdny bydleli jeho sousedé. Teď je tam místo paneláku díra.

Přehrát

00:00 / 00:00

S policistou Petrem Albrechtem natáčela Jana Jeckelová

„Bolest v srdcích. I prostředí tady. Ten barák tady bude chybět. Kdo to tady zná, tak si vždy vzpomene na to, co se zde stalo. To se nikomu nevymaže z paměti,“ pokračuje Petr Albrecht.

On sám si vzpomínky na osudné ráno příliš nepřipouští. Snaží se pomáhat, kde se dá:

„Teď řeším problémy kolem pojištění domu, statiky a tak dále. Takže člověk si to neuvědomuje. Teď se snažím udělat pro sousedy maximum, ať se mohou vrátit domů.“

Je taky v hloučku spolu se statikem a dalšími odborníky, kteří se radí, jak sousední dům nejlépe zabezpečit.

„Je tam určité pochybení, dům není stažený, jak by měl být. Vnitřkem povedou pod stropem lana,“ vysvětluje statik Josef Pacula.

Evakuovaní obyvatelé proto ještě nejméně tři týdny budou muset zůstat v provizoriu u příbuzných.

Kousek od sutin vyrostlo mezi střepy skla několik trsů sněženek. První připomínka jara, kterého se ti, co zůstali v troskách, už nedočkali.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme