Moravskoslezský kraj povede Vondrák z ANO. Řetěz je symbol, komentoval dekorování na hejtmana

Na ustavujícím zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje byl zvolen hejtmanem Ivo Vondrák z hnutí ANO. Sedmapadesátiletý rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava neměl protikandidáta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z hnutí ANO | Foto: Český rozhlas

Hlasovalo pro něj všech 36 z 65 zastupitelů. Kraji bude vládnout koalice ANO, KDU-ČSL a ODS, která bude mít převahu 36 křesel.

Sociální demokraté navrhli, aby volba nového vedení byla provedena tajným hlasováním. Na tomto postupu se ale zastupitelé nedohodli, a hlasování tak bylo veřejné. ČSSD oznámila, že s ohledem na skutečnost, že se plně neztotožňuje s personálním obsazením rady kraje, zdrží se při volbě nového vedení hlasování.

ANO, lidovci a ODS podepsali v Moravskoslezském kraji koaliční smlouvu. Hejtman Vondrák složí funkci rektora

Číst článek

Když Vondrák přebíral hejtmanský řetěz, řekl, že podobný symbol funkce měl i na akademické půdě. "V mém životě se takový řetěz objevil několikrát. Dvakrát jako u děkana fakulty, dvakrát coby rektora univerzity. Musím říct, že jsem si vždy tohoto velmi vážil. Řetěz je symbolem, který má velkou váhu, váhu prestiže, řekl bych i váhu moci, ale především váhu zodpovědnosti," řekl po svém zvolení Vondrák. Dodal, že věří v týmovou práci, přesto, že v zastupitelstvu sedí zástupci různých stran s různými názory.

Sociální demokraté a komunisté skončili v opozici

Kvůli funkci hejtmana Vondrák rezignoval na funkci rektora. V krajské radě kromě něj zasedne dalších pět členů hnutí ANO, tři lidovci a dva občanští demokraté.

Hejtman bude mít osm náměstků, tedy o jednoho více než dosud. Prvním náměstkem hejtmana zastupitelé zvolili Lukáše Curyla (KDU-ČSL). Programové prohlášení by koalice chtěla připravit do konce letošního roku.

V novém zastupitelstvu má ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích má pak Koalice SPD a SPO a také ODS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme