Moravskoslezský kraj rozdělí mezi střední školy téměř čtvrt miliardy korun, těžit z nich budou i malí školáci

Žáci základních škol z Moravskoslezského kraje si vyzkoušejí hravou techniku. Na šestnácti středních školách na ně čekají zábavné hodiny přírodovědy, fyziky nebo chemie. Vyzkoušejí si tak práci v moderních laboratořích a učebnách, na které půjde část peněz, které kraj rozdělí mezi střední školy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola chemicko-technologická připravila pro děti tábor v laboratořích

Vysoká škola chemicko-technologická připravila pro děti tábor v laboratořích | Foto: VŠCHT

„Mě zaujala elektrotechnika, že se bude dál vyvíjet, že má budoucnost a že si budu doma moct třeba sestrojit svůj počítač,“ říká patnáctiletý Ondřej Richter.

Už od dětství je jako doma ve světě počítačů. Když vybíral školu ptal se všech, kteří mu mohli poradit. „Měl jsme tady lidi z rodiny a říkali, že jsou tady dobří učitelé, že se tady dobře učí,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Žáci základních škol z Moravskoslezského kraje si vyzkoušejí práci v moderních laboratořích a učebnách středních škol. Podrobnosti od reportéra Stanislava Janalíka

Od 2. září tak studuje na ostravské Střední škole elektrotechniky a informatiky. I když se její absolventi nemusejí o práci v budoucnu bát, podobně jako další odborné školy v regionu nenaplnila třídy. Talentovaní technici totiž často jdou spíš na gymnázium, kde končí jejich kamarádi nebo spolužáci.

Situaci má změnit nový projekt Nattech Moravskoslezského kraje, který rozdělí mezi šestnáct středních škol téměř čtvrt miliardy korun. Velká část peněz půjde na vybavení laboratoří a učeben, těžit z nich ale budou i malí školáci.

„Desítky milionů půjdou do spolupráce těchto středních škol právě se základními školami. Takže se tam očekávají velká partnerství a tím samozřejmě povýšení povědomí žáků z těch škol o odborném vzdělávání,“ vysvětluje vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo.

Odborné školy tak zkusí žákům dokázat, že matematika nebo fyzika nejsou nuda. Například ostravská Střední škola elektrotechniky a informatiky nabídne program školákům ze čtyř základních škol.

„Budou k nám dojíždět a budou využívat našich technických prostředků, ať už to budou pokusy z fyziky nebo cvičení z elektrotechniky, udělají si i nějaký jednoduchý elektrotechnický výrobek,“ potvrzuje ředitel Jaroslav Král.

Projekt Nattech se dotkne téměř 47 tisíc žáků základních a středních škol v Moravskoslezském kraji.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme