Moravskoslezský kraj se díky miliardové dotaci Evropské unie zbaví prachu

Obyvatelům Moravskoslezského kraje, který se chronicky potýká s nejvíc znečištěným ovzduším v republice, by se mělo už za několik let do značné míry ulevit. Budou totiž uvedeny do provozu odprašovací filtry, které instalují ocelárny ArcelorMittal a Třinecké železárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál společnosti ArcelorMittal Ostrava

Areál společnosti ArcelorMittal Ostrava | Foto: ArcelorMittal Ostrava

S pomocí evropské dotace v hodnotě přes jednu miliardu korun by měly z ovzduší zmizet každý rok stovky tun průmyslového prachu. Evropská komise už schválila oba zmíněné projekty a dnes je v Ostravě představil ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský.

„Investice se týká dvou projektů, které byly poslední v balíku pěti velkých ocelářských projektů odprášení obou aglomerací. První tři už Evropská komise schválila,“ vysvětluje Podivínský.

„První projekt se týká odprášení spalin a uzlů na Aglomeraci 2 ve Třineckých železárnách. Tam by měla být dotace zhruba 677 milionů korun. Potom je to snížení emisí a modernizace odprášení na Aglomeraci jih u Mittalu. Tam je dotace z evropských peněz 378 milionů korun,“ pokračuje Podivínský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektech odprašování mluvili ve vysílání Radiožurnálu ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský a člen výkonného výboru občanského sdružení Vzduch Ostrava Vladimír Burda

Uvedené dotace představují devadesátiprocentní pokrytí nákladů, přičemž běžně je to jen 40 procent. Projekty je nutné zrealizovat do konce roku 2015.

Podle člena výkonného výboru občanského sdružení Vzduch Ostrava Vladimíra Burdy není tak důležité to, kolik tun prachu se odstraní, jako spíš to, o jaký druh prachu půjde.

Ze zdravotního hlediska je škodlivější jemnější prach, který se dostává do krevního řečiště. Ten prý ale v ovzduší zůstává.

„Když se zavedlo odprášení na Aglomeraci sever, ubylo hrubého prachu, ale ne právě toho jemného, který proniká do krevního řečiště a nese s sebou rakovinotvorné látky. Toho tady máme desetkrát více, než připouští norma,“ kritizuje Burda.

Podivínský ale oponuje, že tyto projekty jsou zaměřeny právě na odstranění toho nejjemnějšího prachu.

Kromě toho stát v kraji podporuje i další projekty. Patří mezi ně například výměna starých kotlů za ekologické nebo ochrana příměstských lesů.

Jana Vondráčková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme