Moravský Krumlov doufá, že se Muchova Slovanská epopej do města zase vrátí

Moravský Krumlov by chtěl opět vystavovat Muchovu Slovanskou epopej v případě, že skončí její expozice v pražském Veletržním paláci. Místní renesanční zámek ostatně v těchto dnech prochází dlouho plánovanou rekonstrukcí a město se touží opět dostat do povědomí turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muchova Slovanská epopej opouští Moravský Krumlov | Foto: Zuzana Plíšková

„Ty opravy probíhají přibližně dva měsíce a v této chvíli se ty prostory, které se otevřely v létě lidem, aby viděli, v jakém jsou stavu, to znamená celé první nadzemní podlaží východního křídla, tak ty prostory se teď opravují. Už jsou tam hotové podlahy, je tam hotová elektrika, budou se repasovat okna. My do těchto prostor pustíme znova lidi,“ řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina u TOP 09.

Zámek by měl podle něj do léta nejen vypadat lépe, ale zároveň se dočká i potřebného oživení, aby se mohl stát opět centrem regionu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se starostou Moravského Krumlova o zájmu města o Slovanskou epopej mluvila redaktorka Alena Kusáková.

„V této chvíli pro rok 2013 chystáme nový koncertní program v rámci kulturního roku v Moravském Krumlově,“ uvedl Třetina.

Mělo by jít například o nové výstavy. „Chceme především připomenout historii rodu Lichtenštejnů v Moravském Krumlově. Moravský Krumlov je první lichtenštejnské knížectví – to nikdo neví. Lichtnštejnsko vzniklo až po Krumlově, takže toto chceme lidem připomenout, připravit pro ně,“ dodal Třetina.

Novou expozici věnovanou Lichtenštejnům Krumlovští plánují s Moravskou galerií v Brně a s Galerií hlavního města Prahy. Po svém se tak vyrovnávají se ztrátou unikátních pláten Alfonse Muchy, které byly na zámku vystaveny od roku 1968 a nyní jsou k vidění ve Veletržním paláci v Praze. Starosta Tomáš Třetina se brání i myšlence dalšího putování Slovanské epopeje.

Kvůli sporům ohledně podmínek pronájmu by se Slovanská epopej mohla opět stěhovat

Číst článek

„Nelíbí se mi, že Praha chce epopej zapůjčit do zahraničí. Myslím si, že by měla zůstat v Česku, protože si myslím, že by zahraniční hosté měli jezdit k nám a ne my vyvážet v uvozovkách naše korunovační klenoty ven,“ řekl starosta.

Krumlovský zámek prochází opravami i proto, že se město nevzdává myšlenky návratu Slovenské epopeje někdy v budoucnu.

„Pokud se vlastník Muchovy epopeje – v této chvíli je to Hlavní město Praha – rozhodne, že ukončí výstavu ve Veletržním paláci, město Moravský Krumlov bude připraveno tento skvost znovu v Moravském Krumlově vystavit. Slovanská epopej se vrátí domů,“ dodal Tomáš Třetina.

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme