Moře od Kadaně po Ústí nad Labem, takový je kontroverzní nápad severočeské iniciativy

Moře od Kadaně po Teplice. To je provokativní vize moře na severu Čech. Její duchovní otcové tvrdí, že to myslí vážně. Stačí prý natáhnout trubky a slanou vodou z Baltu a zatopit krajinu, kde se odtěžilo uhlí. Ode dneška vyrážejí do ulic s peticí a jejich prvním stanovištěm budou právě Teplice, zítra ráno Chomutov a Bílina. Někteří odborníci ale nad nápadem vytvořit moře kroutí hlavou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horké počasí zasáhlo velkou část Evropy, na snímku pláž ve francouzském Marseille

Horké počasí zasáhlo velkou část Evropy, na snímku pláž ve francouzském Marseille | Zdroj: ČTK

Jedním z odpůrců nápadu je proděkan fakulty životního prostředí ústecké univerzity Martin Neruda. Jako hydrolog se zabývá vznikajícími jezery ve vytěžených jámách.

„Já jsem si poprvé myslel, že je to recese. Ekologicky i hydrologicky je to nesmysl. Nepatří to ani do krajiny, když pomineme druhohory a třetihory. Navíc by lidé území nevyužívali tak, jak mohou teď,“ myslí si o nápadu Neruda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nápad mít na severu Čech moře budí rozporuplné pocity, více v reportáži Gabriely Hauptvogelové

Také Dana Štefáčková z informačního centra Českého Švýcarska není nápadem příliš nadšená: „Mně to připadá jako úžasný námět pro nějakou cimrmanovskou hru.“

Předseda občanského sdružení Moře klidu Radim Neuvirt z Teplic ale recesi popírá. „Jsme realisté, samotný nápad si najde odpůrce.“ Sdružení si pro naplnění jezera stanovila stoletý horizont.

"Velká varianta sahá od Kadaně až po Ústí nad Labem, s tím, že větší města, jako například Teplice, by byly ušetřeny. Malá varianta je využít stávajících nádrží, s tím, že by došlo k propojení jen něterých z nich, ale těchto variant je víc,“ vysvětluje Neuvirt.

K přivedení vody z Baltského moře chce sdružení využít v budoucnu možná už nepotřebných plynovodů a ropovodů.

Nápad by přinesl určité výhody. Jednalo by se o světovou raritu, v regionu by se objevila nová pracovní místa v cestovním ruchu i v novém městě, které vznikne spojením Teplic a Ústí nad Labem tím, že se tam přestěhují lidé ze zaplavených obcí, kterými by byly například Chomutov nebo Bílina. Češi by také ušetřili za dovolenou moře.

Vznik moře by mimo jiné znamenal prolomení limitů a vytěžení uhlí, což by se líbilo těžařským společnostem. Ale také spoustu zničených měst a obcí.

Co ale podle Martina Nerudy není v demokratické společnosti možné: „Trochu mi to připomíná, jako když v Číně postavili přehradu Tři soutěsky, kde také vystěhovali milionová města.“

Gabriela Hauptvogelová, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme