Most chce do konce roku zbourat vybydlený panelový dům

Sídliště Chanov, jedna ze čtvrtí severočeského Mostu, přijde o svůj letitý symbol. Vybydlený panelový dům, ze kterého zbyla jen kostra, chce město do konce roku zbourat. V Chanově žijí většinou sociálně slabí obyvatelé, kterým demolice domu nevadí. Naopak očekávají, že jim přinese spoustu železa, které budou odvážet do sběrných surovin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Chanov

Sídliště Chanov | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Sedmipatrový panelák, ze kterého zbyla jen jeho kostra, je nazýván domem hrůzy. V patrech domu jsou vrstvy odpadků, na každém patře to páchne. Není tu bezpečno, chybí zábradlí na schodištích i příčky domu.

Původně magistrát uvažoval o tom, že zbourá jen vrchní čtyři patra domu a zbytek nechá opravit a přestavět na sociální malometrážní byty. „Uvažovali o tom, že by se snížil, protože máme zkušenost, že domy, které mají tři nebo čtyři patra, tak že se tam pořádek udržuje snáz než v domech, které mají sedm osm pater,“ vysvětluje mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V mosteckém Chanově natáčel redaktor Honza Beneš

Podle Sedláčkové z přestavby nakonec sešlo kvůli její technické složitosti: „Protože je to záležitost, která je složitá technologicky, technicky a samozřejmě nakonec i finančně. Proto vedení města rozhodlo, že se tento zlikvidovaný panelový dům zbourá celý.“

Na mosteckém sídlišti Chanov žijí ve velké většině sociálně slabí obyvatelé. Pracuje tady proto několik neziskových organizací, které se snaží místní vzdělávat a organizovat kulturní program. Jedním z nich je Tomáš Babouček ze zdejšího komunitního centra. Ten tvrdí, že ještě před deseti lety se dal zničený dům opravit a ještě by přinesl práci a bydlení zdejším lidem.

„Kdyby, jak jsme navrhovali, nám město baráky pronajalo, tak my bychom je spolu s místními obyvateli rekonstruovali. Tak jako se nám podařilo zrekonstruovat a udržet polyfunkční centrum,“ vysvětluje Babouček. Obyvatelé asi kilometr vzdáleného Mostu si myslí, že opravovat domy je zbytečné, za chvíli by podle nich byly opět vybydlené.

Demolice by měla začít do konce roku. Mnozí obyvatelé Chanova vidí v bourání domu příležitost, jak se dostat k železu, které pak prodají. To ale mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková odmítá: „Je to složitá záležitost, která bude muset být organizačně připravená tak, aby se na to staveniště nedostal nikdo, kdo tam nemá být.“

Z Chanova tak zmizí jeho dlouholetý symbol. Podobně vybydlené jsou tu ale ještě dva domy, ve kterých bydlí několik nájemníků. Jestli i ty časem nechá město zbourat, ukáže až čas a vůle místních obyvatel domy neničit a nerozkrádat.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme