Most si připomíná konec druhé světové války. Nad městem přeletí gripeny

Severočeský most dnes slaví 70. výročí konce druhé světové války. Nedaleko přesunutého děkanského kostela a jezera Most se mohou zájemci seznámit s historickou technikou jednotlivých armád. Na programu jsou také ukázky posledních bojů a přelet gripenů nad městem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázky bitev o Ostravu poblíž Sýkorova mostu

Ukázky bitev o Ostravu poblíž Sýkorova mostu | Foto: Filip Jandourek

Na návštěvníky čekají německé i sovětské tanky, nákladní a terénní automobily. Pro děti je zase připravena airsoftová střelnice. Nad všemi pak zaburácí moderní stíhačky.

„Pokud počasí dovolí, měla by přelétnout dvojice hotovostních stíhacích letounů JAS-39 Gripen Vzdušných sil Armády České republiky,“ přibližuje archeolog a spoluorganizátor programu Petr Čech.

Ukázku bojů zahájí ve 13 hodin výstřel červené světlice. Podle Čecha se bude na co dívat: „Máme tam téměř 70 příslušníků klubů vojenské historie, kteří budou prezentovat Rudou armádu, která bude útočit na opěrný bod hájený příslušníky Wehrmachtu, jednotek SS a Luftwaffe.“

Průběh války na Mostecku popisuje také unikátní výstava v Oblastním muzeu v Mostě. „Je pojatá jako příběh, který postupně povede návštěvníka od roku 1938 odtržení Sudet přes události druhé světové války až k jejímu konci v roce 1945,“ říká ředitel muzea Michal Soukup.

Jan Bachorík, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme