Motorkáři měli tradiční sraz v Jizbici na Benešovsku, ‘Jawáč‘ přilákal tisíce lidí

Na jeden z největších motorkářských srazů v Česku, takzvaný Jawáč, jezdí stále více cizinců. Letos přijeli do Jizbice na Benešovsko motorkáři z Francie, Itálie, Norska, Holandska a také Německa. Setkávají se tady tradičně se svými přáteli a příznivci starých českých motorek. Letošní ročník tradiční akce přilákal dva a půl tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letišti v Hořovicích se motorkáři učí jezdit | Foto: Petr Kološ

„Jezdíme sem proto, že sem jezdí velká spousta našich přátel a dlouholetých kamarádů a proto, že je tady vždycky dobrá nálada a krásné ovzduší, motorkářské,“ říká jeden z účastníků srazu.

Na startu byly k vidění motorky různých kubatur či stáří. Návštěvníky zaujala i zrenovovaná Jawa s pávem a s lodičkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden z největších motorkářských srazů v Česku, Jawáč, přilákal tisíce lidí. Natáčela tam redaktorka Věra Hájková

„Dělal jsem to sám, před nějakými pěti či šesti lety. Motorka je z roku 1962. Mám doma kolem 50 motorek, jezdím na nich už od 6 let. Sice mám doma i 'japonce', ale Jawa má přednost,“ přiznává její majitel.

Na srazu nechybí ani ženy. Jedna z nich přijela na černém chopperu s růžovými doplňky a se zvláštním spolujezdcem. „Je to medvěd, ale maskovaný. Každý ho obdivuje a hlavně on mi do toho nekecá, je hodný, tichý,“ směje se.

Mezi návštěvníky Jawáče jsou i Francouzky, které na sraz přijely poprvé. Dorazily na vlastních motorkách a zdolaly 1800 kilometrů. Přijely prý díky tomu, že sem jezdí motorkář z Francie, který udělal jakýsi nábor. První dojmy jsou podle nich vynikající: „Báječné. A dobré pivo,“ říkají.

Každým rokem se organizátoři také snaží přijít s něčím novým. Letošní novinkou byly pevné plastové půllitry s logem srazu, který dostal každý účastník. Cílem bylo, aby na místě nezůstaly stovky kelímků, které pak musí organizátoři pracně uklízet.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme