MPSV dalo neziskovkám nižší dotace. Jejich zaměstnanci na to začínají doplácet

Péče o staré lidi, kteří už to sami nezvládnou. Pro paní Annu to není jen práce, ale i srdeční záležitost. Nedovede si představit, že by o místo přišla. Přesto to pro ni je kvůli škrtům ministerstva práce a sociálních věcí reálná hrozba. V ostravské charitě letos chybí téměř osm milionů korun a je to znát třeba v Charitním domě svatého Václava v Heřmanicích, kde jako vedoucí pracovnice sociální péče paní Anna pracuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Tomáš Adamec

„Děvčata, zdravím, hezké odpoledne, jak to dneska vypadá na službě?“ To je denní rutina Anny Olbrechtové. Vše musí běžet hladce. Tak, aby se senioři cítili jako v bavlnce.

Anně Olbrechtové je 39 let a svou prací žije. Když jde chodbou, s každým seniorem se zastaví a prohodí pár slov. Starosti s penězi se snaží nechávat za dveřmi své kanceláře.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Charitním domě svatého Václava v Heřmanicích natáčela redaktorka Jana Jeckelová

„Každý začátek roku je pro nás těžký,“ říká. Žádají totiž stát a město o peníze. Nikdy ale předem neví, kolik dostanou. Pro letošek už mají jasno - peníze výrazně chybí. A projeví se to na výplatních páskách.

Pokud by paní Anna mzdu nedostala, domácnost snad utáhnou z manželova platu. Ne všechny kolegyně prý ale takovou jistotu mají.

Větší klid by jim i Anně Olbrechtové přinesl jiný systém rozdělování peněz: „Kdybychom na začátku roku věděli, kolik dostaneme, rozhodně by to bylo klidnější pro práci i pro takový ten osobní postoj.“

Tak to ale nefunguje. Ženy, které v heřmanickém charitním domě vykonávají obdivuhodnou a náročnou práci se starými lidmi, proto musí žít dál v nejistotě, zda o místo nepřijdou.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme