Mráz nepřidělává jen starosti. Ornitologové na jihu Čech se z něj radují, led jim usnadňuje práci

Letošní mrazivá zima přeje ornitologům. Díky zamrzlým hladinám rybníků můžou monitorovat ptačí hnízda i v místech, kam se už několik let nedostali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkavec velký (Corvus corax)

Krkavec velký (Corvus corax) | Foto: flickr.com, CC BY 2.0, Ingrid Taylar

Ornitologové díky mrazivé zimě získávají cenné informace o ptačích hnízdech. Současné počasí je pro jejich monitoring ideální. V zimních měsících totiž na delší dobu zamrzly hladiny rybníků a ornitologové se tak dostanou i do míst, kde už několik zim vůbec na průzkumu nebyli.

„Je tady velká hnízdní kolonie kvakošů,“ říká ornitolog Jiří Šebestián při pochůzce kolem Novovrbenského rybníka v Českých Budějovicích. Ornitologové v místě ale nehledají jen hnízda kvakošů. „Od střízlíka přes kosa, pěnice – jsou to tedy ti, kteří hnízdí většinou na keřích,“ dodává ornitolog.

Práci ornitologů lze přirovnat k práci loveckého psa, který hledá zvěř. Přesně tak se musí chovat i ornitologové, kteří v přírodě hledají některá hnízda v přírodě, vysvětluje Šebestián.

„Jsou ptáci, kteří svá hnízda ukryli tak, že jsem je předtím nenašel. Potom je nejlepší přijít v zimě, kdy je do těch míst lépe vidět a konečně je možné hnízdo najít. Člověk se alespoň poučí, kam to ukrývají a jak staví,“ dodává.

Právě tyto cenné informace o hnízdech jsou pro ornitology cennými indiciemi při sčítání ptačích mláďat v hnízdní sezóně. Protože jdou na jistotu, ušetří jim čas i energii.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme