Mráz zatím počty v budějovických azylových domech nenavýšil

I přesto, že se v těchto dnech teploty pohybují pod bodem mrazu, azylové domy v Českých Budějovicích nejsou zcela naplněny. Týkalo se to i čtvrtka, kdy v krajském městě napadlo čtyřicet centimetrů sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec v Praze

Bezdomovec v Praze | Zdroj: ČTK

V průběhu včerejšího dne prošlo dveřmi českobudějovického Azylového domu sv. Pavla celkem 74 lidí bez domova. Dorazili se zahřát, najíst nebo i přenocovat.

Včerejší kalamita sice úplně ochromila českobudějovickou dopravu, v denním centru azylového domu však žádné problémy nezaznamenali. „Ani ty mrazy, ani ten sníh nezpůsobily větší nárůst než jen několik osob navíc,“ potvrdil sociální asistent Pavel Cígler.

Pracovníci charity krom přístřeší nabízejí i ošacení zdarma. Čaj zdarma není, ten si mohou za nepatrnou částku koupit sami přímo uvnitř azylového domu, stejně tak jako další nápoje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V českobudějovickém Azylovém domě sv. Pavla natáčela Jitka Cibulová-Vokatá

„Nejsou prostředky na to, abychom kupovali klientům potraviny. S výjimkou polévky, která je ve čtrnáct hodin každý všední den podávána zdarma a momentálně ještě paní ředitelka diecézní charity vydává polévky v sobotu,“ popisuje Cígler.

Další potravinová výpomoc je k zakoupení za poměrně nízkou cenu. Čaj stojí dvě koruny, káva čtyři a italská polévka je za pět korun. Pokud mají potřební obzvlášť krizovou situaci, mohou nakupovat i na dluh a to do sto korun.

Denní centrum Azylového domu sv. Pavla pro muže je denně otevřeno od osmi do šestnácti hodin. Včera byl vyhlášen krizový režim, což znamená, že tu klienti mohou strávit místo dvou hodin čtyři. Od půl šesté večer je v provozu nocležna. Tu mohou lidé bez domova využít až do osmé hodiny ranní. Další možností, jak si prodloužit pobyt v azylovém domě, je vypomoci s úklidem.

Klienti tak mohou pomáhat nosit věci do šatníků či v dnešních dnech i uklízet sníh. Pobyt si tak prodlouží ze dvou na čtyři hodiny.

V případě velkých mrazů vyhlásí českobudějovická charita krizový režim i o víkendu.

Jitka Cibulová Vokatá, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme