Mrazivou noc mohou lidé bez domova v Brně přečkat ve speciálním lodním kontejneru

Lidé bez domova mají v Brně na měsíc k dispozici nezvyklé útočiště. A to lodní kontejner upravený tak, aby ho obyvatelé vytopili vlastním tělem. Kontejner by mohla využívat města, která mají problém s bezdomovectvím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upravený lodní kontejner v Brně

Upravený lodní kontejner v Brně | Foto: Martina Pelcová

„Dostal jsem se do krize, chodil jsem po ulici, potkal jsem jednoho člověka, ten řekl: Ty nemáš kde spát? Tady je nový projekt, jako kontejner, běž se tam podívat, zda je volno.‘ Já jsem přišel, chlapi mi řekli, ať si lehnu. Přespal jsem noc a tak jsem tady zůstal,“ vysvětluje bezdomovec Petr, jak se k projektu kontejnerů dostal.

Volba mezi nočním krizovým centrem a lodním kontejnerem je jasná: „V krizovém mají nějaký režim, tady ten člověk může kdykoli odejít. Je to tady volnější.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Brno má nový projekt lodních kontejnerů pro bezdomovce. Podrobnosti zná Martina Pelcová

Modul vymyslel jihomoravský student Jakub Zaviačič jako způsob, jak ve velkých mrazech zprostředkovat noc v teple lidem bez domova. Jeho modul je levný na provoz díky speciálnímu nátěru, který dokonale izoluje.

Modul je navržen tak, aby byl soběstačný a dokázal se řídit naprosto samostatně. Celý modul ovládá řídicí jednotka, která je plně automatizovaná. Řídicí jednotku napájí autobaterie, která je dobíjena solárními panely.
Zdroj: People in Safety CZ

„Samotný člověk má 100 wattů energie, kterou vlastně topí do prostoru, takže pokud natřeme nějaký prostor kompletně tou hmotou, tak by si to měl vyhřát sám vlastním tělem,“ říká autor projektu.

Podle Pavla Kosorina z brněnské Armády spásy ale v Brně takový projekt potřeba není. Míst pro lidi bez domova je v tamních službách údajně dostatek. A noc v modulu nevnímá pro lidi bez domova jako důstojnou.

„Pokud je umístíme do nějakých rádoby inteligentních kontejnerů kamsi na konci města, tak budou vyloučeni psychicky, sociálně i fyzicky.“

Reakce samotných prvních obyvatel modulu jsou ale zatím pozitivní. Zda projektu dá šanci také brněnský magistrát, se uvidí až po vyhodnocení měsíčního pilotního provozu. Ten končí 14. ledna.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme