Mše na internetu? Ve Štěpánkovicích to jde

Hlavně starší a nemocní lidé mají v zimě velký problém. Pokud jsou zvyklí chodit pravidelně do kostela, často se tam kvůli sněhu a námraze nedostanou. Věřící ve Štěpánkovicích na Hlučínsku už to řešit nemusí. Stačí, když si sednou doma do křesla a můžou během okamžiku prožít jakoukoli bohoslužbu v reálném čase. Podle vzoru velkých poutních míst začal štěpánkovický farář přednášet veškeré dění v kostele přes internet. Úspěch byl okamžitý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Štěpánkovicích můžete sledovat mši přes internet | Foto: web Římskokatolické farnosti Štěpánkovice

Manželé Kurkovi letos oslaví diamantovou svatbu. Pan Kurka mě zve do obývacího pokoje, starostlivá paní Kurková mezitím uvařila kávu. Na zdi visí staré obrazy, na stole vedle růžence vidíme notebook. Zvuk ladí nejmladší ze synů.

„Vidíme dobře,“ říká pan Kurka a paní Kurková si pochvaluje svého syna, který jí pomáhá s počítačem. „Je rozsvíceno, za chvíli to začne,“ dodává pan Kurka s pohledem na monitor notebooku.

Vzápětí se oběma manželům rozzáří oči. Vidí svého faráře, a to přímo na monitoru. Nemuseli se oblékat, riskovat pád na chodníku, a přesto jsou tam, kde to měli vždycky rádi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mše na internetu? Ve Štěpánkovicích to jde

„Ve Štěpánkovicích je hodně postižených lidí a také spousta 80letých, kteří do kostela nedojdou,“ vysvětluje pan Kurka s tím, že kostel považuje za významný kus svého života. „Bohoslužby by nám chyběly,“ zdůrazňuje.

„Kamera je na sloupu vedle sakristie,“ ukazuje štěpánkovický farář Mariusz Jonczyk. Má důvod k úsměvu, i když se zpočátku obával. Lidé kameru v kostele přivítali. Stojím úplně v rohu, protože věřících je ve Štěpánkovicích a na celém Hlučínsku spousta. A ti, kteří sem nemohou přijít, si jednoduše pustí počítač.

Internetem udělal díru do světa

„Nejvíc přenosů bylo do Česka, ale také na Slovensko, Německo, Rakousko, Ukrajiny,“ vyjmenovává Mariusz Jonczyk. „Dokonce jsem slyšel, že někdo ze starších farníků se učí na počítači, aby si sám mohl pouštět bohoslužby. Jsem z toho nadšený,“ říká.

Ale zpátky ke Kurkovým, kteří bohužel už přebíhat z kostela ani do kostela nemůžou. Teď jim to však vadí mnohem méně. „Jsem ráda, že je všechny vidím a že i nám žehnají,“ popisuje své dojmy paní Kurková.

Nejen velká poutní místa, ale už i kostely v menších obcích objevují kouzlo internetu. V ostravsko-opavské diecézi s tím začaly jako první Štěpánkovice. Ozývají se najednou potomci rodáků, lidé, kteří jsou na cestách, nebo ti, kteří bydlí přes ulici.

„Myslím, že náš farář udělal s kamerou velkou díru do světa,“ domnívá se jeden z místních.


Zvětšit mapu polohy fary ve Štěpánkovicích

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme