Mšeno na Mělnicku odhalí v červnu pamětní desku tamním obětem holokaustu

Ve Mšeně na Mělnicku chtějí letos v červnu odhalit pamětní desku obětem holocaustu. Umělecké dílo přijde zhruba na sto tisíc korun, radnice proto uspořádala veřejnou sbírku. Zatím se na účtu sešlo více než pět tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova základní školy ve Mšeně na Mělnicku | Foto: Jana Huzilová

S návrhem na zhotovení pamětní desky přišli zástupci Českobratrské evangelické církve.

„Bylo to velice pozitivně přijato jak zastupitelstvem, tak radou města. Sbírka byla vyhlášena 1. března a bude pokračovat až do 30. listopadu,“ řekl Českému rozhlasu jeden z hlavních organizátorů sbírky Michal Šimek.

„Jde o sbírku na pamětní desku obětem holokaustu ve Mšeně, židovských spoluobčanů, kteří byli deportování přes Mladou Boleslav a 13. ledna 1943 se ocitli v Terezíně. Někteří zahynuli tam, někteří v Osvětimi a na dalších místech,“ doplnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Mšeně natáčela redaktorka Jana Huzilová

Pamětní desku připomínající osudy devíti mšenských Židů chce vedení města umístit na budovu tamní školy.

„Vytipovali jsme původně asi deset míst a postupně jsme je vylučovali, buď že nejsou dostatečně důstojná, nebo by deska byla málo na očích. Bylo tedy schváleno, že to bude deska na zdi u vchodu školy, ale nyní se ještě diskutuje o jejím umístění samostatně do zeleně. Ještě se na tom bude chvilku pracovat a řešit přímo na místě,“ vysvětlil mšenský starosta Martin Mach ze Strany zelených.

Do soutěže na zhotovení pamětní desky přišly podle něj dva návrhy, z nichž už radní vybrali vítěze.

Starosta Mšena Martin Mach s vítězným návrhem pamětní desky | Foto: Jana Huzilová

„Je to akademický sochař Petr Císařovský, bydlištěm v Praze, avšak tady má v blízkosti rekreační nemovitost,“ prozradil starosta.

Slavnostní odhalení plánuje vedení města na polovinu června. Umístění pamětní desky na budově školy vítají učitelé i jejich žáci.

„Je dobře, že konečně k této aktivitě došlo a že se na tom shodli představitelé města, že by bylo vhodné právě na budovu školy umístit pamětní desku,“ myslí si jedna z mšenských učitelek. „Určitě to bude dobré hlavně pro připomenutí dětem,“ přidává další.

Jana Huzilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme