Muchova Slovanská epopej se Moravskému Krumlovu prodraží
Společnost Incheba zvedla Moravskému Krumlovu nájem za prostory Rytířského sálu a kaple v zámku Moravský Krumlov, kde je vystavena Muchova Slovanská epopej. Společnost zámek vlastní od roku 2004. Místo deseti korun zaplatí město od ledna tohoto roku půl milionu korun ročně. Tyto peníze by ale měly částečně hradit rozsáhlou opravu památkově chráněného renesančního areálu. Ta by měla začít letos na jaře.
"Původní dohoda byla vypovězena ke konci roku 2009. Uzavřeli jsme novou nájemní smlouvu s ročním nájemným ve výši 500 tisíc korun ročně," řekl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý, podle kterého se i tak nájem městu vyplatí:
"Pokud je Slovanská epopej vystavována v Moravském Krumlově, tak její návštěvnost jednak město propaguje, jednak je finančním přínosem. Výtěžek ze vstupného činí asi milion korun ročně. Polovinu této částky tak můžeme obětovat na nájemné."
Zámek se začne opravovat
Za vybrané nájemné by měla Incheba začít s rekonstrukcí renesančního zámku, který patří podle památkářů k nejhůře udržovaným historickým stavbám v regionu. Proto také Inchebu opakovaně vyzývají k zahájení oprav.
"První opravu započne vlastník, společnost Incheba, na jaře tohoto roku. Půjde o opravu střechy nad Rytířským sálem," uvedl starosta Mokrý. Celkem by oprava zámku měla vyjít až na tři čtvrtě miliardy korun.
Cyklus obrazů Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy by chtěli radní hlavního města Praha co nejdřív umístit v metropoli. Posledním přáním výtvarníka totiž bylo tento cyklus dvaceti pláten o českých a slovanských dějinách darovat Praze. Zatím se víc než osmdesát let pro Epopej v české metropoli marně hledá místo. Poprvé a naposledy byla Epopej v Praze vystavena ve Veletržním paláci roku 1928.
Společnost Incheba je ve sporu s Hlavním městem Praha kvůli pojistce za vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti. Nemohou se dohodnout, komu peníze z pojistky patří. Mimo to pražští hasiči ve správním řízení rozhodli, že společnost Incheba musí zaplatit kvůli požáru Průmyslového paláce pokutu až ve výši půlmilionu korun, kvůli nedodržení požárních předpisů.