Muchovy plakáty vystavené v pražském Obecním domě už vidělo sto tisíc lidí

Výstava originálních plakátů Alfonse Muchy trhá v pražském Obecním domě rekordy. Krátce po desáté hodině přivítali pořadatelé jubilejního stotisícího návštěvníka. 40letá ředitelka základní školy dorazila kvůli Muchovu dílu až ze San Franciska. Expozice je v České republice jednou z nejúspěšnějších za poslední dobu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Lendl vystaví kompletní sbírku plakátů Alfonse Muchy v Obecním domě

Ivan Lendl vystaví kompletní sbírku plakátů Alfonse Muchy v Obecním domě | Foto: Filip Jandourek

„My jsme tedy takhle velkou návštěvnost nečekali. Máme strašnou radost a jsme rádi, že lidé mají o sbírku zájem,“ říká Richard Fuxa, který má výstavu na starosti.

Návštěvníky podle něj přilákala nejen Muchova fenomenální kreativita, krása plakátů a komplexnost sbírky, ale i skutečnost, že jde o českého tvůrce, který se proslavil v zahraničí.

Sbírku plakátů sestavil někdejší slavný tenista Ivan Lendl. Také reklamní kampaň spojená s jeho jménem podle Fuxy povzbudila zájem návštěvníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Správce sbírky Richard Fuxa přiblížil, proč je o Muchu takový zájem

V Obecním domě budou plakáty k vidění do konce července. „Momentálně nechci nic slibovat. Jednáme určitě o tom, zda by mohla být výstava v Obecním domě prodloužena, což si myslím, že budeme vědět brzy,“ přibližuje Fuxa.

Plánují prý ale, že by se výstava mohla přesunout i do dalších měst. Zájem o Muchovy plakáty mají například v Japonsku, Rusku a na Slovensku.

Muchovy originály má ve svých sbírkách řada institucí. Sbírka sestavená bývalým tenistou Ivanem Lendlem je výjimečná svojí uceleností. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, který má ve své kolekci právě Lendl.

„To je neuvěřitelná sbírka nápadů, barev, ztvárnění, jenom ty květinové motivy. Já to vnímám jako úžasný poklad,“ obdivuje jedna z návštěvnic.

Nejnavštěvovanější výstavou loňského roku byla Europa Jagellonica. V kutnohorské Galerii Středočeského kraje ji vidělo za čtyři a půl měsíce 57.600 lidí. Tedy 482 lidí denně. Do Obecního domu dorazí denně až 1500 návštěvníků.

Michaela Vetešková, Jakub Šídlo, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme