Munice se do skladu ve Vrběticích nesmí vrátit, říká tamní starosta

Pyrotechnici dnes oznámí, jak bude pokračovat úklid výbušnin a kdy se začne odvážet zbylá munice. Místo zřejmě označí za bezpečné, protože už osm dní tam nic neřízeně neexplodovalo. Obnovu muničního skladu obyvatelé Vrbětic na Zlínsku ale nechtějí, řekl starosta Vlachovic, kam Vrbětice spadají, Zdeněk Hověžák ze Starostů a nezávislých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milovice - někdejší sklad munice | Foto: Michal Trnka

„Budeme si stát za tím, že když už se munice vyveze, aby se nám sem nevrátila,“ zdůraznil Zdeněk Hověžák v Ranním inerview Radiožurnálu.

„Lidi tady tím trpěli, žili mnohé dny ve strachu a myslím si, že nám všem patří určitě nějaké odškodnění. Hledáme právního zástupce, který by nás v tomto zastupoval, a tuto službu chceme nabídnout všem ostatním.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji mluvil starosta Vlachovic, kam Vrbětice spadají, Zdeněk Hověžák

Hověžák potvrdil, že ani o minulé noci nedošlo k žádné neřízené explozi. „Navštívil jsem areály muničních skladů, bavil jsem se s panem plukovníkem, který to tam řídí. Sdělil mi, že teď budou ohledávat prostory kolem cest a kolem skladů, které by se měly vyvážet.“

„Předpokládám, že soukromé firmy, které tam munici ukládají, ji odvezou, zřejmě prodají. A zbylá munice se má převézt do skladu Ve Květné u Poličky."

Jde o dny, nikoli týdny

Starosta Hověžák současně předpokládá, že pokud nenastanou komplikace, mělo by se vše odehrát v řádech dnů, nikoli týdnů nebo měsíců.

Podle jeho informací by měla následovat sanace epicentra i jeho okolí. „Je třeba, aby se celý prostor ohledal, aby vstup byl bezpečný.“

Současně poznamenal, že komunikace s krajem a dalšími úřady se příliš nezlepšila „Dostáváme pravidelné zprávy od tiskové mluvčí, za to jí musíme poděkovat. Sám kontaktují řídícího v muničních skladech, pana plukovníka, abych měl aktuální informace.

Jak řekl, na jeho úřad také přišla reakce na dopis s otázkami schválenými radou obce na ministry obrany a vnitra.

„Přišly nám odpovědi. Nicméně ani z kraje, z ministerstev, Úřadu vlády jsem žádný kontakt neměl,“ zalitoval Zdeněk Hověžák, starosta Vlachovic, kam Vrbětice spadají.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme