Muž nabízel podnájem obecního bytu v Opavě. Inzerát vyvěsil i přes realitní kancelář

Pokud hledáte podnájem a pročítáte inzeráty, měli byste si dát pozor nejen na vybavení bytu a výši nájemného, ale také, zda náhodou nejde o byt obecní. Můžete narazit na spekulanta, který má s městem sice řádnou nájemní smlouvu, ale v tomto bytě trvale nežije a nabízí podnájem za mnohem vyšší částku, než platí on sám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podobný případ se podařilo odhalit úředníkům opavského magistrátu. Podezřelý inzerát se dokonce objevil na vývěsce realitní kanceláře.

„Protože byl inzerát podán bez jakýchkoli kontaktů, reagovali jsme na něj jako zájemci,“ líčí průběh odhalení právník opavského magistrátu Petr Michalčík. Inzerát objevil na internetu a pak dokonce i v realitní kanceláři kousek od radnice. S kolegou se poté s makléřem sešel, aby zjistil, co za tím vším doopravdy stojí.

„Makléř nám sdělil, že má údajný souhlas města s pronajímáním. Když jsme ho požádali, aby nám takový souhlas předložil a zaslal, neučinil tak.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Radnice mají problémy se spekulanty, kteří nabízejí nelegální podnájmy v obecních bytech. A dokonce i přes realitní kanceláře. V Opavě se teď podařilo jeden takový případ odhalit.

Souhlas s podnájmem bytu skutečně platil - ale jen na krátkou dobu před čtyřmi lety a na konkrétní osobu.

Tomáš Kořistka, makléř realitní společnosti, je přesvědčený, že neměl v tomto případě důvod kohokoliv na základě spekulací podezřívat, protože klientovi věřil. „Důvod na naší straně nebyl, protože majitel disponoval souhlasem města s podnájmem tohoto bytu.“ Přiznává, že souhlas byl ale staršího data.

Ti, kteří obecní byt nabízeli k podnájmu, to vidí úplně jinak. Zchátralý byt opravili a teď po zveřejnění případu budou chtít celou investici zpátky.

„Myslím si, že jsem toho pro město udělal hodně, takže se cítím být poškozený,“ tvrdí inzerent.

Spor o legálnost může skončit až u soudu. Podle městského právníka jde o zvláštní případ i proto, že byt byl v okamžiku nabídky v inzerátu jednoznačně prázdný. „Jedná se snad o první případ, kdy někdo inzeroval pronájem městského bytu.“

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme